Přípravky proti klíšťatům
Přípravky proti klíšťatům obsahují buď repelenty nebo adulticidní složky (které klíště zabíjejí), často oboje. Pro prevenci přenosu klíšťaty přenosných infekcí a jejich dalšího šíření je zapotřebí především té adulticidní složky, tedy aby klíště kontakt se psem nebo kočkou nepřežilo. Repelent je dobrý doplněk a je účinný také na létavý hmyz a blechy. Pokud máte kočku, VŽDY jí podávejte jedině preparát určený pro kočky. Mnoho složek, které jsou součástí psích preparátů, je pro kočky toxické.
Spot-ony = pipety za krk
Mnoho různých značek obsahujících různé látky s různou účinností. Tu svou si ale musíte najít, každému funguje něco trochu jiného, byť se dá obecně říci, že novější generace jsou účinnější. Všechny pipety jsou na zvířeti povrchově a částečně se vstřebávají. Může dojít ke kontaktu s kůží majitelů, což některým lidem vadí. Všechny pipety se vymývají při koupání (plavání i mytí) a může se tím zkracovat jejich účinnost. Zvíře ošetřeno spot-onem by nemělo plavat v přírodních vodních tocích, neboť látky v nich obsažené jsou toxické při vodní živočichy. Běžně jsou účinné 1 měsíc, některé až 3 měsíce.
Obojky
Starší, ale i novější generace obojků jsou především tou nejekonomičtější volbou, protože účinkují až 8 měsíců. Obojky by se neměly sundávat a je třeba je velmi dobře utahovat, aby byly v kontaktu s kůží zvířete. Opět platí, že lidem může vadit kontakt s účinnou látkou na kůži psa nebo kočky a že by psi neměli plavat v řekách a rybníkách ze stejných důvodů jako u spot-onů.
Spreje
Spreje obsahují obdobné látky, jako spot-ony, mají ale kratší dobu působení. Zvíře se musí sprejem postříkat celé a aplikaci je nutné častěji opakovat. Jsou vhodné pro nejmladší kategorie štěňat a případně koťat (dle jednotlivých příbalových letáků).
Tablety
Pár let jsou k dostání tablety účinkující na 1 nebo 3 měsíce. Zvíře tabletu pozře a účinná látka se metabolizuje do krve. Jsou účinné, do několika desítek minut klíště zabíjí. Nevýhodou je, že se klíště musí přisát a majitelé tedy budou na zvířeti nebo doma nacházet mrtvá klíšťata. Pro psy plavající v řekách a rybnících je to nyní jediné vhodné řešení.
Z výčtu je jasné, že výběr je na majitelích – každý máme své důvody a své preference. Je důležité si uvědomit, že likvidací klíšťat přispíváme k omezení šíření klíšťaty přenosných infekcí. Leckdy nejde jen o zdraví zvířat, ale i lidí. Podle současných poznatků parazitologů a infektologů potřebuje většina patogenů čas minimálně 12–18 hodin sání klíštěte k přenosu do krve psa, kočky i člověka. Nejkratší čas (asi 3 hodiny) je předpokládán pro infekci Ehrlichiózou, naopak k přenosu Borreliózy dochází nejdříve po 24 hodinách sání. Včasné odstranění přisátého klíštěte, opatrná manipulace s ním a bezpečná likvidace jsou pro prevenci onemocnění některou z infekcí klíčové. Chraňte svá zvířata proti klíšťatům, chraňte sebe.