
Koprofagie: 5 důvodů, proč pes pojídá výkaly
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
ONLINE
PORADNA
30.11.2020
První pomoc
Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.
Zvířecí dráp je tvořen prstní kostí, na kterou nasedá kost drápová, dále dráp pokračuje škárou, kterou obaluje rohovina a nakonec je celý dráp zakončen drápovým hrotem. Pokud dráp jako takový roste, rozumíme tím, že roste jak rohovina, tak škára (lůžko). Psi i kočky mají na předních končetinách pět prstů, kde ten pátý nemá kontakt se zemí.
Lůžko obsahuje obrovskou síť vlásečnicových cév a nervových zakončení. Na světlém drápku můžete růžové lůžko vidět pouhým okem, u černého nebo jinak pigmentovaného drápu lůžko vidět nelze.
Paspárek neboli vlčí dráp je pátý prst na pánevní končetině psa. Většina psů má na pánevních končetinách jen čtyři prsty a paspárek je zcela zakrnělý. Pokud je přítomen, tak vyrůstá výše na noze a nemá kontakt se zemí. Paspárek nemá až na výjimky (ovčácká plemena psů) kostní podklad. Je tedy tvořen pouze škárou a rohovinou, která roste z kůže. U některých plemen je tento paspárek dokonce rozdvojený. Pokud paspárek není standardem daného plemene, doporučuje se jeho odstranění již ve štěněcím věku.
Příčina
Mezi nejčastější příčiny poranění drápku je hrabání na zahradě, zatrhnutí drápku při hře o nějaký pevný předmět nebo na vycházce v kamenitém terénu.
Klinické příznaky
Poranění nejvíce bolí při samotném úrazu, poté už to spíše jen hůř vypadá, než jaké to doopravdy je. Díky obrovské síti cév v drápovém lůžku dochází při poranění ke krvácení. Lůžko krvácí hodně a dlouho.
První pomoc
I v takovém případě, drápek hodně krvácí, nepanikařte. V klidu drápek omyjte a zkontrolujte jak moc je poraněný.
Prevence
Prevence neexistuje. Takové zranění se může zvířeti kdykoliv stát a nelze mu nijak zabránit.
Terapie
Odstranění ulomené části, nebo celého vytrženého drápku a řádná desinfekce.
Příčina
Dlouhodobé zanedbání drápků. Pokud se drápy pravidelně neobrušují nebo nestříhají, dojde k jejich přerůstání, následnému stočení ke kůži a v poslední fázi k vrůstání do kůže. Tento stav se nejčastěji objevuje právě u pátých prstů, které nemají kontakt se zemí a tudíž se ani přirozeně neobrousí.
Klinické příznaky
Zarůstání drápku do kůže nebo polštářku je pro zvíře velmi bolestivé. Zvíře je citlivé na dotek, může kulhat a stále si postiženou tlapku olizovat. Při zanedbání péče se v kůži vytvoří velmi bolestivý zánět, následně může dojít k nekróze (odumření) tkáně a i ke ztrátě daného prstu.
První pomoc
V případě, že již vašemu zvířeti vrůstá drápek či paspárek do kůže, ihned navštivte veterinárního lékaře. Ten postižený drápek zkrátí (bohužel bude stříhat již do prorostlého lůžka), ránu vyčistí a v případě potřeby nasadí antibiotika.
Prevence
Pravidelně kontrolovat stav drápků a přerostlé drápy nechat zkrátit.
Terapie
Zakrácení vrůstajícího drápu, desinfekce a antibiotika.
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
Když se řekne zvířecí zápach, kočka asi nebude první zvíře, které si vybavíte. Čistotnost je ostatně jedna z nejvíce ceněných kočičích vlastností. Pokud si tedy u své kočky všimnete nepříjemného zápachu, neměli byste to brát na lehkou váhu. Ve většině případů je zápach u kočky znamením, že je něco špatně.
Máte doma králíčka a zajímá vás, jak funguje jeho trávicí systém a proč třeba pojídá své bobky? Zažívání králíka se od člověka liší hned několikrát.
Odborník
Ani psům a kočkám se rakovina nevyhýbá. Například spinocelulární karcinom neboli karcinom skvamózních buněk je velmi častý zhoubný novotvar kůže psů a koček. Vyskytuje se u starších zvířat, průměrně u psů ve věku 8 let a u koček ve věku 12 let.
Hobby
Také patříte mezi chovatele, kteří krmí svého hada živými myškami? A už se vám stalo, že myš zaútočila a hada pokousala? Myši dokáží v rámci sebeobrany plaza nehezky poranit.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!