Stavba kůže
Spinocelulární (dlaždicové) buňky, které nádorové bujení postihuje, jsou součástí pokožky, která se obecně skládá z více vrstev. Dlaždicový epitel je tvořen plochými buňkami a je mechanicky odolný. Kromě kůže jsou dlaždicovým epitelem tvořeny také sliznice (výstelky), které přicházejí do styku s vnějším prostředím, např. dutinou ústní. Běžnou vlastností dlaždicového epitelu je vytvoření rohovinové (keratinizované) odolné vrstvy.
Jak vypadá nádor u koček
Kočky bývají postiženy častěji než psi. Uvádí se, že toto onemocnění tvoří až 15 % všech novotvarů u koček. Predispozice byla objevena u siamských koček, ale převážně onemocní zvířata, která mají málo pigmentu v kůži, čili bílé a světlé kočky.
Nejčastějším místem výskytu je ušní boltec. Zpočátku na uchu nacházíme pouze zarudnutí způsobené slunečním zářením, které v případě dlouhodobého vystavení slunečním paprskům později podléhá rakovinovému bujení. Většinou to vypadá tak, že zarudnutí po řadu let střídavě mizí a zase se objevuje. To, že je ucho postiženo rakovinou, se pozná podle zesílení a zkroucení okrajů ušního boltce, kůže na něm následně praská, krvácí a tvoří se na ní strupy, někdy až květákovité výrůstky. Tento typ tumoru nemá tendenci se šířit do dalších orgánů a dlouhý čas může zůstávat pouze na uších. Velmi často postupuje pouze lokálně a postižení se rozšiřuje v místě ušního boltce. Pokud metastazuje, tak do mízních uzlin a plic. Ve většině případů je terapeuticky úspěšná amputace části ušního boltce. Ta musí být provedena alespoň s 5mm okrajem zdravé tkáně. U koček, které mají bílé ušní boltce, může být amputace provedena již při prvních známkách zarudnutí jako preventivní opatření.
Další místa, kde se nádor vyskytuje, je řídce osrstěná část nosu, nosní houba, oblast očních víček a dutina ústní.
Jak vypadá nádor u psů?
I u psů je toto onemocnění časté, tvoří až 5 % z celkového množství tumorů.
Mezi nejvíce postižená plemena patří německý vlčí špic, knírač, baset, kolie, boxer a další krátkosrstá bílá plemena, chovaná především venku.
Nacházíme ho obvykle na nepigmentované nebo slabě pigmentované kůži. Nejčastějším místem výskytu tohoto typu tumoru je drápové lůžko (velká plemena psů), šourek, oblasti nosu, končetin a řitního otvoru. I u psů je predilekčním místem ušní boltec, kde existuje vztah mezi slunečním zářením a vznikem onemocnění. Velmi často se také nachází na jazyku. Hned po melanomu je skvamocelulární karcinom druhým nejčastěji se vyskytujícím nádorem v dutině ústní.
Stejně jako u koček se rakovina plošně šíří, postižená místa krvácí, praskají, nehojí se, následně do otevřených ran vniká sekundární infekce a místa hnisají. Novotvar může mít i květákovitý vzhled s rozpraskaným a krvácejícím povrchem. Léze na prstních polštářcích a drápovém lůžku však mohou mít agresivnější charakter – u většiny dochází až k rozkladu kostí prstních článků.
Nejúčinnější terapií, stejně jako u koček, je chirurgické odstranění. Rozsah rány nebývá malý, odebírá se i sousední zdravá tkáň, tak aby si operatér byl jistý, že nádor je opravdu pryč. U onemocnění drápového lůžka se ve velké většině provádí amputace celého prstu.
Při včasném odstranění tumoru bývá prognóza na úplné vyléčení dobrá. Lepší vyhlídky na uzdravení mají ty nádory, které se vyskytnou na ušních boltcích. Proto bych chtěla apelovat na chovatele, pokud máte doma světle zbarvené zvíře, na kterém najdete nehojící se ranky nebo květákovité útvary na výše uvedených místech těla, neváhejte a obraťte se na svého veterinárního lékaře. Můžete svému mazlíčkovi prodloužit život i o několik let.