Začíná to v doupěti
Zvyk pojídání výkalů začíná ještě v době, kdy je štěně u matky a se sourozenci. Do té doby, než jsou štěňata schopná jít se sama vyprázdnit, pojídá fena jejich výkaly proto, aby udržela pelíšek v čistotě a také proto, aby ji se štěňaty nevyčenichali predátoři. Přestože pejskům toto doma reálně nehrozí, mají tyto instinkty hluboko zakódované. Nechovají se takto jen psi, ale také jiní živočichové, aby ochránili svá mláďata. Může se tedy stát, že toto instinktivní chování štěňata od své matky odkoukají a začnou přirozeně dělat to, co ona. Fena obvykle přestane jíst výkaly svých potomků v době, kdy přejdou na tuhou stravu. Štěně však pokračuje v naučeném zvyku a zvědavosti, které ho vedou k ochutnávání a pojídání výkalů jiných psů.
Proč pes pojídá výkaly
Koprofagie není u psů až tak výjimečná, ovšem psi, kteří mají správně sestavený a vyvážený jídelníček, by časem z tohoto zlozvyku měli vyrůst. Pokud se vám nedaří pejska v tomto ohledu dovychovat, měli byste se poradit s veterinářem nebo specialistou na psí chování, který vám pomůže problém identifikovat. Mohou to být některé z následujících důvodů.
Špatné trávení
Štěňátko má problémy s trávením. Potrava může mít například nedostatek výživných látek a v podstatě to, co jde dovnitř, je podobné tomu, co vychází ven. V tomto případě psí hovínko chutná podobně jako jídlo, které štěně snědlo. Řešením může být nutričně vyvážená a kvalitní strava.
Nuda
Pokud je štěně zavřeně někde dlouho o samotě, najde si zábavu buď v okusování nábytku nebo v pojídání výkalů a hraní si s nimi, nebo v obojím.
Stres
Stres je častou příčinou pojídání vlastních výkalů štěňat i dospělých psů. Pokud je váš pes ve stresu, rozhodně ho nestresujte víc tím, že ho budete trestat za tento zlozvyk.
Hlad
Červi a jiný paraziti vyskytující se v psím zažívacím traktu, mohou požírat živiny z natrávené potravy a nutit tak štěně, aby si obstarávalo jídlo nad rámec běžného množství. Štěňata jsou ve vývinu a mají proto vyšší nároky na stravu a frekvneci krmení.
Získání pozornosti
Může to znít zvláštně, pokud jste ale na pojídání výkalů svého štěněte reagovali přehnaně, může si to pejsek spojit s tím, že i když udělá něco špatně, budete si ho víc všímat.
Někteří psi se tohoto zlozvyku zbavují hůře a některým se to nepodaří celý život. Nemusíte se s tím nutně smiřovat, určitě vyhledejte odbornou pomoc a pokud pes vykoná potřebu, rychle seberte výkaly do papírového sáčku. Tím jste udělali první krok k lepším zítřkům.