VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Zvláštnosti trávicího systému králíka: pojídáním bobků si zlepšuje trávení

1.7.2017   

Máte doma králíčka a zajímá vás, jak funguje jeho trávicí systém a proč třeba pojídá své bobky? Zažívání králíka se od člověka liší hned několikrát.

Co tvoří trávicí soustavu králíka

Trávicí soustavu králíka tvoří dutina ústní s jazykem, zuby a slinné žlázy, hltan, jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo zakončené rektálním otvorem. K trávicí soustavě se funkčně řadí také játra a slinivka břišní.

Kompletní trvalý chrup králíka tvoří 28 zubů, v horní čelisti 16, v dolní 12 zubů. V horní čelisti jsou umístěny čtyři řezáky a v dolní dva, tyto zuby během života neustále dorůstají, a proto je třeba podávat králíkům potravu, na které si mohou stále dorůstající zuby obrušovat. Je velmi důležité vzájemné postavení horních a dolních řezáků, pokud není takové, jaké by mělo být, k obrušování nedochází a řezáky pak přerůstají. V takových případech je třeba řezáky pravidelně kontrolovat a jejich úpravu musí odborně provádět veterinární lékař. Pozornost je třeba věnovat i stoličkám, na kterých se při nevhodné stravě tvoří háčky.

Králík jako býložravec má velký objem trávicího traktu, který mu umožňuje přijmout velké množství potravy. Uvádí se, že střeva mají asi desetkrát větší délku, než je délka těla, tj. asi 4–6,5 metru.

Králíci mají jednokomorový vakovitý žaludek, ve kterém se potrava shromáždí a díky kyselému prostředí „sterilizuje“ a tráví se zde bílkoviny. Králíci nemohou zvracet přijatou potravu, což je jejich velká nevýhoda a také komplikace při léčbě vzniklých trávicích problémů. Ze žaludku potrava postupuje do tenkého střeva, kde se z ní vstřebávají živiny. Na tenké střevo navazuje střevo tlusté. Z něj je velmi vyvinuté hlavně slepé střevo, tvoří asi 40 % kapacity zažívacích orgánů králíka a jeho funkce pro trávení je velice důležitá. Dochází zde k rozkladu – fermentaci malých částic vlákniny. Část vytvořených látek přejde do krve a využívá se jako energie pro králíka. Bakterie zde kromě jiného tvoří také velké množství vitamínů skupiny B, vitamín K, aminokyseliny a enzymy.

Pojídání bobků králíkovi pomáhá lépe využít živiny

Z materiálu ze slepého střeva se vytvoří měkké pastovité bobky obalené hlenem, které králíci opět pojídají, většinou přímo z řitního otvoru. Někdy je ale můžeme najít i v kleci. Tato tzv. koprofágie (opětovné pojídání trusu) je normální a přirozený jev, který měl králíkům pomáhat v přežití v období nedostatku potravy, případně i vody. Navíc tento jev umožňuje králíkovi lepší využití živin z potravy. Opětovné pojídání trusu také pomáhá posunování potravy v trávicím traktu v době mimo krmení. V tlustém střevě se zažitina neustále hýbe, promíchává a odděluje se stravitelná vláknina od nestravitelné. Stravitelná vláknina se vrací zpět ke zpracování do slepého střeva. Velké kusy nestravitelné vlákniny se do slepého střeva nedostanou, ale vytvoří se z nich typické bobky, které známe, ty jsou většinou kulovitého tvaru a mnohem sušší.  

Jak správně krmit králíčka, aby dostával vše, co potřebuje, si můžete přečíst v kompletním průvodci:

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

1.7.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

Jdeme vybírat hlodavce do zverimexu. Na co se máme zaměřit?

Před koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?