Má pes povahu na kempování?
Zamyslete se nad tím, jaký váš pes vlastně je, jak se chová v cizím prostředí, jak reaguje na změny, jestli je tak trochu nervák, co štěká na všechno a všechny kolem, nebo je to pohodář, co si vždycky ve společnosti najde svoje místo? Dělá se mu špatně v dopravních prostředcích? Zvládá dobře cizí lidi a děti? Toto jsou základní otázky, které byste si měli položit, ještě než sbalíte kempinogovou výbavu a vyrazíte vstříc lepším zítřkům.
Je pes zdravotně v pořádku?
Pod stanem bývá v noci chladno, a pokud natrefíte na nepříznívé počasí, může být chladno a vlhko i přes den. To některým psům opravdu nedělá dobře, zvlášť štěnata ještě nemají zcela vyvinutou termoregulaci, krátkolebá plemena jsou náchylnejší k prochladnutí a psi s kloubními potížemi mohou mít bolesti. Proto zvažte, jestli vašemu psovi takový dobrodružný pobyt prospěje.
Vyzkoušejte si kempování nanečisto na zahradě
Jak se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Pokud vám to podmínky dovolují, postavte si stan třeba na zahradě a kempujte se psem na zkoušku. Přestože v kempu je situace samozřejmě odlišná od toho, co zažíváte doma, je lepší si spaní ve stanu vyzkoušet alespoň doma v bezpečném prostředí. Sami uvidíte, jak pes reaguje.
Kempovat můžou jen slušně vychovaní psi
Asi nebudete mít pejska uvázaného neustále u nohy nebo u stanu, a tak je víc než nutné, aby znal základní povely a poslouchal vás na slovo. Pokud máte teprve štěně ve výcviku, zvažte, zda kempování nebude víc starostí než radostí. Respektujte pravidla kempu a berte ohled na lidi kolem sebe.
Očkování, obojky a přípravky proti hmyzu
Ať už vyrazíte do kempu nebo jen tak pod stan k vodě, mějte na paměti, že by váš pes měl být očkovaný vy byste s sebou měli mít jeho platný očkovací průkaz. Budete v přírodě, možná i v jiné zemi, a tak je potřeba být připraveni na vše. Určitě je dobré poradit se před odjezdem s veterinářem, který vám může doporučit přípravky pro danou oblast, navíc hlodavci, hmyz, lišky, mývalové nebo opice jsou přenašeči závažných onemocnění všude na světě. Také doporučujeme zjistit si kontakty na nejbližší veterinární kliniky i ambulance.
Psí balíček první pomoci
Vždy balíte svým dětem oblíbenou hračku nebo deku? Přesně to můžete udělat také pro psa. Kromě misek na jídlo a vodu nezapomeňte na karimatku nebo deku, aby mu v noci nebyla zima od země. Přibalte mu také oblíbenou hračku, která mu bude připomínat bezpečí domova. Praktický je i světelný obojek, psí ručník, psí opalovací krém (nikdy nepoužívejte opalovák určený lidem), odpuzovač hmyzu a lékárnička, která vám ušetří hodně starostí v případě zranění či nehody.
Bezpečí zvířete na stejné úrovni jako bezpečí člověka
V létě na cestách nezapomeňte na vodítko pro psa a náhubek. Pes musí mít také vždy možnost napít se čisté vody. Nikdy nenechávejte psa ve vyhřátém autě, během několika desítek minut se může teplota vevnitř vozu až ztrojnásobit, a to se může většině z nich stát osudným. Berte pejska na cestách všude s sebou, máte-li ho na vodíku a s náhubkem, není důvod nechávat ho opuštěného v autě.