Uštknutí zmijí obecnou
V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a to je u nás chráněná zmije obecná. Setkat se s ní můžete převážně v horských oblastech, na prosluněných stráních, cestách a loukách. Obvykle jde o nočního tvora, který je přes den ukryt nebo se vyhřívá na sluníčku a potravu loví v noci. Zmije chytá převážně drobné hlodavce, obojživelníky a ještěrky, častou kořistí jsou hraboši a rejsci. Je velmi plachá, na psa zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud ji překvapí.
Množství jedu, které se dostane do rány, závisí na jejím stáří a době, která uplynula od posledního lovu. Pokud se jedná o mládě nebo zmije lovila nedlouho před setkáním se psem, bude množství jedu malé. Obecně množství jedu nestačí na to, aby usmrtilo člověka. U psa souvisí míra nebezpečí kromě jiného také s jeho velikostí. Převážná většina případů pokousání má šťastný konec.
Co dělat, pokud zmije uštkne psa?
Pejsek po kontaktu většinou uskočí a zakňučí. V místě kousnutí dochází k zčervenání, otoku. Nemusíte najít stopy po zubech. Závažnost situace závisí na místě pokousání a míře jeho prokrvení. Často jím bývají při průzkumech terénu hlava a krk nebo končetiny. Nedoporučuje se jed vysávat ani vymačkávat! Jed nechejte s krví volně odtéct. Je třeba udělat vše proto, abyste zde svým působením nezvyšovali metabolismus a nepodporovali cirkulaci krve a mízy, a tím nedocházelo k rychlejšímu šíření jedu do celého organismu.
- Sundejte obojek pro případ otoku hlavy.
- Končetinu můžeme opatrně zaškrtit, nejdéle na půl hodin, poté je třeba ji opět uvolnit. Více se doporučuje znehybnění.
- Snažte se se zvířátkem příliš nemanipulovat, nezmatkovat a nestresovat ho, protože tím pouze zvýšíte rychlost šíření jedu do celého těla.
- Pokud psa unesete, vezměte ho do náruče a co nejrychleji ho zavezte k veterináři.
- Doporučuji předem ho kontaktovat telefonicky, aby byl na vás připraven a mohl hned zahájit terapii.
Neočekávejte, že bude mít v ordinaci protijed. S největší pravděpodobností provede symptomatickou léčbu podle stavu pacienta. Pravděpodobně zahájí infuzní terapii, ošetří místo pokousání a nasadí antibiotický preparát pro riziko infekce rány. Těmto nepříjemným stavům lze předcházet. Jak již bylo řečeno, zmije je plachý tvor. V rizikových oblastech mějte psa na vodítku, zmije vnímá vibrace spojené s vaším pohybem a sama vám raději uvolní cestu.
Bodnutí hmyzem
Nejčastěji dochází k bodnutí včelou nebo vosou v oblasti hlavy nebo končetin. V případě jednoho žihadla se většinou jedná o krátkodobou bolestivost a otok. Pokud žihadlo vidíte, odstraňte ho a místo zchlaďte. Situace je velmi závažná tehdy, když váš zvídavý kamarád strčí nos do včelího či vosího hnízda. Můžete očekávat otok hlavy a dýchacích cest a postupně potíže s dýcháním.
Sundejte obojek, vezměte chladící polštářek na cestu a co nejrychleji dopravte psa k veterináři. Opět volejte předem, abyste si zajistili přednostní přijetí do ordinaci a okamžité zahájení léčby.
Kontakt s ropuchou
S ropuchou obecnou se můžete od března do října setkat v lese i na zahradách. Je aktivnější v deštivých dnech na jaře, loví v noci. Na povrchu těla má žlázy, které vylučují dráždivý sekret. Po kontaktu s ústní sliznicí způsobí pálení a vyvolá silně slinění, někdy zvracení, průjem a dýchací problémy.
Vypláchněte psovi tlamu vodou, abyste odstranili jed, můžete podat černé uhlí, které jed vyváže. Do několika hodin se stav upraví.