
Krmení králíčka: kompletní průvodce
Vždy je lepší problémům předcházet, než je později řešit. Každý živý tvor žije ne z toho, co sežere, ale z toho, co stráví.
ONLINE
PORADNA
18.1.2017
Chovatel
Pokud želvičku chováme převážně v teráriu na měkkém povrchu a krmíme měkkou stravou, může časem dojít k přerůstání horní části zobáku a prodlužování drápků. Ve volné přírodě se želva totiž pohybuje na rozmanitém povrchu a hrubé a tvrdé časti jako jsou kameny, písek, štěrk a skály jí pomáhají zobák a drápky obrušovat.
Pokud želvě začnou v domácích podmínkách drápky přerůstat, jednoznačně potřebují zkrátit. Při zaštipování kleštičkami si všímáme, kde končí cévky. Ty vedou přibližně do poloviny drápku, ten je tmavší a pevnější než špička, která je světlá a může se i zlomit. Pokud si nejsme jistí, je lepší použít pilník a dráp pomalu ale jistě zapilovávat. Pilování je vždy vhodné, aby nebyl dráp roztřepený, ostrý a želvu nějak neporanil. Pokud zastříhnete drápek natolik, že začne krvácet, nepanikařte, želvu to na životě neohrozí. Pro jistotu ale místo vydesinfikujte a pohlídejte, aby přestalo krvácet. Abychom se vyvarovali dalším problémům, může nám pomoci změna podestýlky v teráriu, kde část můžeme vysypat kamínky, pískem, hlínou a přiložit i sépiovou kost.
Úprava zobáku se může zdát na první pohled složitější, postup je ale prakticky stejný. Ve volné přírodě želva okusuje kde co a tím si zobák obrušuje. Přerostlý zobák želvě brání v správném úchopu potravy. V nejhorších případech želva nemůže jíst a umírá. Jak tedy na to? Želvu opatrně uchopíme za hlavou hned u krunýře a držíme tak, aby nemohla vsunout hlavu zpět. NIKDY želvě netaháme za hlavu a nesnažíme jí hlavu násilím vytáhnout. Pokud je zobák hodně přerostlý, opět můžeme větší část uštípnout kleštičkami, pokud si nejsme jistí, použijeme pilník. Pilujeme rovnoměrně a tak dlouho, až želvě vznikne rovný tvar zobáku. Spodní část pouze opatrně zapilujeme, pokud jsou patrné také výrůstky. Některé želvy se s jistou deformací zobáku už narodí a v takovém případe hrubší a znatelnější část zůstane i po úpravě vidět a zobák není stejnoměrný, ale ničemu to nevadí, želva tím nijak netrpí. Úpravu provádíme jen na přední časti zobáku nikde jinde by to být potřeba nemělo.
Oba postupy jsou jednoduché a nemusí se jich bát ani začátečník. Zásadní je pracovat v čistém prostředí. Před každým zákrokem a i po něm nástroje vydesinfikujte, pokud želvičku poraníte, dbejte na to, abyste vydesinfikovali i zranění. Zde se více než jindy vyplatí řídit se heslem: dvakrát měř, jednou stříhej, a pevnou rukou!
Vždy je lepší problémům předcházet, než je později řešit. Každý živý tvor žije ne z toho, co sežere, ale z toho, co stráví.
Výživa hraje v životě ptáků zásadní roli. Pokud dopřáváte svému opeřenci kvalitní a vyváženou stravu, můžete si být jistí tím, že se vám odvděčí krásným peřím, psychickou pohodou a společností po dlouhá léta.
Případy z veteriny
Pravidelná klinická vyšetření vašeho čtyřnohého kamaráda mají svůj důvod, vhodná doba je například při pravidelném každoročním očkování. Takto jsme zjistili, že má Sheldon problémy se srdcem.
Hobby
Jen na chvíli jste se vzdálili z kuchyně a když se vrátíte, je už pozdě. Pečené kuře vytažené z trouby je pryč. Zloděj sedí na zemi, lapá po dechu a vypadá docela šťastně. Vy jste se mezitím několikrát vyděsili a hlavou se vám začaly honit možné scénáře, co se teď s vaším čtyřnohým přítelem bude dít, protože přece snědl zakázané vařené kuřecí kosti!
Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!