VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Deník suchozemské želvy Joyho: co zvážit před tím, než se rozhodnete pro želvu

3.10.2016   

Chovatel

Chovatelka Denisa Kratochvílová chová kromě jiných zvířat také suchozemskou želvu Joyho. V sérii článků vám bude předávat své zkušenosti a tipy, jak se správně starat o tento druh mazlíčka.

Co je potřeba promyslet před koupí suchozemské želvy

Začátek chovu želv, stejně jako každého jiného zvířátka, je velmi vzrušující a náročný a ze začátku s sebou přináší spoustu otázek a rozhodnutí.

Ať už jsi budete želvu pořizovat jako mazlíčka a spokojíte se s jedináčkem, či přemýšlíte o chovné stanici, je potřeba brát v úvahu hned několik faktů.

  1. Želva je závazek na celý život a v nejlepších podmínkách vás i přežije.
  2. Zvažte, do jakého prostoru si želvu budete pořizovat. Pokud bydlíte v bytě, budou pro vás lepší menší druhy dorůstající délky 25 centimetrů, například želva zelenavá (Testudo hermanni), želva stepní (Testudo horsfieldi) a želva žlutohnědá (Testudo graeca) jsou jedny z nejprodávanějších druhů u nás.
  3. Pokud bydlíte v domě a máte zahradu, dá se s nadsázkou říct, že velikost želvy vás nemusí při výběru omezovat o podle velikosti venkovního výběhu se můžete zaměřit i na želvy, které v dospělosti dosahují i 70 centimetrů, jako je například želva pardálí (Geochelone pardalis).
  4. Další stránka jsou finance. Je jasné, že velká želva v bytě bez možnosti zazimování, tedy s celoročním provozem, se může dost prodražit. Chov v domě záleží na délce pobytu ve venkovním výběhu a schopnosti želvy zimovat.
  5. Co se týče stravy, i zde máme pár výjimek. Druhy z rodu Testudo jsou bezproblémové a vystačí si i s tím, co najdou na zahradě či na louce (v zimě v obchodě). Oproti tomu strava například želvy uhlířské musí obsahovat i živočišnou část, například myší holátka.
  6. Velkou výhodou je, že suchozemská želva není hlučná a ani nezapáchá.

Každý druh má svá pro a proti, a proto těchto několik bodů berte jako malý návod k tomu, která želvička je pro vás ta pravá. Přeji šťastnou ruku při výběru!

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 86% (hlasů: 17)

Témata

Autor článku

3.10.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Osiřelé kotě z pohledu veterináře. Co vás čeká?

Do veterinárních ordinací velmi často přicházejí lidé, kteří v ruce svírají malý chlupatý uzlíček a neví, co s ním. Vzhledem k vysoké plodnosti nekastrovaných koček, které mívají potomky alespoň dvakrát za rok, nejsou opuštěná koťata výjimkou. Nejčastěji kočičí matky umírají následkem autonehod, infekčních onemocnění nebo komplikovaného porodu.

Zapáchající kočka má pravděpodobně zdravotní problém. Co ji trápí?

Když se řekne zvířecí zápach, kočka asi nebude první zvíře, které si vybavíte. Čistotnost je ostatně jedna z nejvíce ceněných kočičích vlastností. Pokud si tedy u své kočky všimnete nepříjemného zápachu, neměli byste to brát na lehkou váhu. Ve většině případů je zápach u kočky znamením, že je něco špatně.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?