Co jsou paspárky
Paspárky jsou vlastně evoluční pozůstatky palce, někdy se jim říká takzvaně pátý prst, jsou to prsty pouze na zadních končetinách. Samozřejmě, nejsou přímým ekvivalentem částí lidského těla, ale jsou podobné. Paspárek poznáte bezpečně tak, že je to jediný drápek, který je oddělení od ostatních prstů na tlapce a roste přímo z kůže.
Proč má pes paspárky
Paspárek má rozhodně svůj význam. Když pes běží, ohýbá přední tlapky do úhlu, kdy se paspárek dotýká země, to se psovi hodí například při vysoké rychlosti nebo na kluzkém povrchu. Tehdy paspárky psovi pomáhají stabilizovat „zápěstí“ v kloubu. Některým psům paspárky pomáhají při šplhání na strom, při držení různých věcí nebo hraček, nebo k vyplavání z vody, pokud se například v zimě propadnou dírou v ledu.
Odstranění paspárků ano, či ne
Názory jsou různé, někteří majitelé psů a veterináři doporučují paspárky odstranit již v štěněcím věku, čím je pes starší, tím méně se tento operační zákrok doporučuje. Mají obavu, a ve spoustě případů jistě oprávněnou, že se paspárek může psovi zatrhnout, poškodit a způsobit vleklé zdravotní komplikace. Riziko je vyšší zejména u pracovně vytížených plemen, i zde ale existují výjimky. Všechno na těle má ale svůj účel, a tak je to podobné, jako by vám někdo uříznul palec, neuvědomíte si jeho důležitost, dokud o něj nepřijdete (palce na nohou nám lidem slouží k udržení rovnováhy). Pokud se paspárky psovi odstraňují, činí tak veterinář psovi v plné narkóze a to z již výše zmíněných důvodů prevence, později v případě zranění nebo rakoviny (pouze ve výjimečných případech).
Objektivně vzato, paspárky mohou psovi způsobovat problémy při chůzi, pes bude chodit nakřivo a to ovlivní stavbu kostí a stabilitu těla. Spousta majitelů paspárky vůbec neřeší, někteří jsou naopak striktně pro ostranění, stejně jako mnozí veterináři.
Kvůli kráse cokoliv?
Máte-li štěně či psa s rodokmenem, můžete mít na výstavách s paspárky problém, je potřeba „vylepšit“ mu vzhled, a tak mu za ně porota strhne body. Je na zvážení každého majitele, zda paspárky psovi nechá odstranit pro tyto estetické účely.
Jak léčit zraněné paspárky
Pes si zraní drápek raz dva, je to velmi bolestivé zhranění, protože významně ovlivňuje možnost pohybu. Raději než praktikovat doma samoléčbu, vezměte pejska k veterináři, který ho důkladně prohlédne a určí vhodnou terapii.
Jak se starat o paspárky
Stejně jako ostatní drápy, musí se také paspárky udržovat v délce, která bude psovi příjemná a nebude zvyšovat riziko zatrhnutí a zranění. Tato oblast je pro psa velmi citlivá, proto pokud stříháte psovi drápky sami, buďte opatrní.