Co se stalo a jak jsme postupovali
Osmiletý kříženec Sheldon byl u nás loni v květnu na pravidelné vakcinaci. Pan doktor pejska prohlédl a poslechl mu srdce. Z levé strany byl dobře slyšitelný šelest 2. stupně ze 6. Majitelům bylo pro jistotu doporučeno echokardiografické vyšetření (sono) srdce. Pro diagnostiku srdečního selhání lze využít EKG, rentgen hrudníku nebo sono. Posledně zmíněné vyšetření je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur v srdci. Umožňuje posoudit chlopně, změřit vnitřní rozměry komor a síní a zhodnotit abnormality v proudění krve. Je to ale zároveň specializované vyšetření, které umí vyhodnotit pouze veterinární lékař – kardiolog.
Sonografické vyšetření srdce je nejpřesnější z hlediska zobrazení vnitřních struktur srdce.
Co je nedomykavost mitrální chlopně
Pacient zatím neměl žádné klinické příznaky, nekašlal ani nejevil známky únavy při větší aktivitě. Proto nás velmi překvapil nález na sonu. Sheldon měl těžkou nedomykavost mitrální chlopně, která byla úplně deformovaná a „netěsnila“ průchod mezi levou síní a komorou. To mělo za následek zpětný návrat krve z komory do síně, rozšíření síně, zesílení stěny komor – zkrátka velké přetížení srdce, které už nezvládalo tento stav kompenzovat. Co bylo ale nejhorší, městnáním krve v levé síni se vytvořil trombus (krevní sraženina), který vlál v proudu krve a hrozil utržením.
Jak to dopadlo
Pan doktor okamžitě nasadil léky na rozpouštění krevní sraženiny, na podporu srdeční stažlivosti a snížení krevního tlaku. Za 6 týdnů jsme s potěšením mohli konstatovat, že trombus byl plně rozpuštěn. Léčba pejska bude už doživotní, ale nebezpečí akutního selhání srdce nebo embolie trombu bylo pro tuto chvíli odvráceno.