Společné stolování
Pokud také patříte do skupiny páníčků, kteří těžko odolávají smutným psím očím a máte potřebu rozdělit se se svým čtyřnohým kamarádem, pak vězte, že toto je v podstatě to nejhorší, co můžete z hlediska výživy pro svého psa udělat. Pes bude loudit vždy a všude, pokud bude vědět, že vás časem obměkčí s trochou vytrvalosti a zakňučení. Mějte na paměti i to, že koření a sůl psovi opravdu nedělá dobře a může z nich mít zažívací potíže různého typu. Například obyčejný rohlík je dobrý na průjem, naopak piškoty, toliko oblíbené, průjmy naopak způsobují, a to nejvíce u štěňat, pokud tedy psovi dáváte piškoty, pak jedině psí. Sladkosti a čokoláda jsou tabu, to stejné platí o avokádu, třešních, hroznech a rozinkách.
Nepravidelnost krmení
Tento nešvar hodně souvisí s bodem výše. Pes by měl dostávat najíst ve stejném množství ideálně dvakrát denně při zachování doporučeného množství (rozdělení krmné dávky), velká plemena především kvůli torzi žaludku. Pokud navíc psovi během dne dopřáváte různé pamlsky a zbytky od stolu, narušujete mu tím stravovací rytmus.
Překrmování
Každý pes má jinou tělesnou stavbu, je jinak velký a tomu také odpovídá množství a skladba stravy. Strava by měla být uzpůsobena životnímu stylu psa a jeho věku, případně specifickým potřebám s ohledem na klouby, srst, alergie a jiné.
Při určování správné krmné dávky pamatujte na to, že na obalech jsou uváděna pouze orientační množství. Velmi podstatné je, řídit se tím, jak pes vypadá – jeho siluetou. Opět, pokud pes loudí a máte pocit, že má hlad, nenechte se obměkčit. Pes svůj příděl dostal a je v jeho zájmu, abyste množství a složení jídelníčku dodržovali.
Podvýživa
Je charakterizována jako chorobný stav provázený zmenšením objemu těla, úbytkem tělesné hmotnosti a sníženou odolností organismu.
Příčiny jsou:
- Nedostatečné či neplnohodnotné krmivo.
- Nepravidelnost krmení.
- Onemocnění například trávicího ústrojí, poruchy metabolismu (cukrovka), infekční onemocnění, parazitární nebo nádorová onemocnění.
Při podvýživě psi tělesně slábnou, klesá jim výkonnost, jsou více unavení, srst a kůže je bez lesku a pružnosti. Zvíře má vystouplá žebra, je vidět páteř a jiné kosterní výběžky, má zapadlé oči. Všímejte si změn chutě k jídlu a chování, mohou totiž signalizovat počáteční stadium nějaké nemoci.
Kombinování krmiva
Častou především začátečnickou chybou je kombinování různého druhu krmiva. Psí žaludek a trávicí systém není k těmto změnám uzpůsobený, takže pejsek ze začátku trpí průjmem, nadýmáním až nechutenstvím. Dodržujte proto jednostrannou skladbu krmiva. Přestože se může zdát, že je to pro psa „nuda“ a chcete mu například kromě granulí dopřát i něco navíc, nedělejte to, pokud si nejste jistí, že to váš pes zvládne. To raději krmte jen vařenou stravou, nebo barfujte.
Krmení před procházkou a pohyb těsně po jídle
Stejně jako člověk, i pes by si měl po jídle odpočinout. Pro nikoho není příjemné a vhodné běhat s právě nasyceným žaludkem. Před procházkou krmte psa vždy 1–2 hodiny předem, po procházce ho nechejte chvíli vydechnout a naservírujte mu plnou misku až po nějaké době.