Kdy a u jakých plemen se onemocnění vyskytuje
Toto onemocnění se může vyskytnout u všech plemen, nejčastěji jím ale trpí menší plemena jako je pudl, jezevčík, teriéři a čivava. U fen se onemocnění vyskytuje častěji. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 let.
Jak vzniká Cushingův syndrom
Glukokortikoidy jsou steroidní hormony, které se vytvářejí v kůře nadledvin a jejich tvorba je ovlivňována adrenokortikotropním hormonem (ACTH) syntetizovaným v hypofýze. Glukokortikoidy mají velkou roli v metabolismu všech živin. Nejvýznamnější funkce:
- zvyšují tvorbu glukózy a glykogenu
- zvyšují mobilizaci volných mastných kyselin
- snižují tvorbu kolagenu, proteinů a kyseliny hyaluronové
- snižují tvorbu kostní tkáně
- zvyšují vylučování vápníku a fosforu
- snižují produkci protilátek a T-lymfocytů
- zvyšují odpor periferních cév
Typy Cushingova syndromu
Podle původu můžeme toto onemocnění rozdělit na několik typů:
- Primární = adrenální. Je vyvolán zhoubným nebo nezhoubným nádorem kůry nadledvin.
- Sekundární = hypofyzární. Je vyvolán zmnožením buněk nebo nádorem hypofýzy. Zhoubné nádory se objevují velmi zřídka.
- Iatrogenní hyperadrenokorticismus bývá způsoben aplikací glukokortikoidů při jiných onemocněních, která jejich aplikaci vyžadují.
Příznaky onemocnění
Příznaky vycházejí z fyziologických funkcí glukokortikoidů, které jsou při jejich nadbytku znásobeny a způsobují obtíže. Mezi typické příznaky patří:
- časté močení spojené s častým pitím
- dermatologické problémy – ztenčená kůže, vypadávání srsti, další kožní onemocnění jako záněty kůže nebo demodikóza (parazitární kožní onemocnění)
- atrofie (zmenšení) svalů
- ukládání tuků v oblasti břišní dutiny
- ztížené dýchání
- letargie (netečnost)
- narušení pohlavního cyklu u fen
Co udělá veterinář
Jelikož klinické příznaky nejsou ke stanovení diagnózy hyperadrenokorticismu dostatečné, musí veterinář provést ještě několik dalších vyšetření, mezi které patří vyšetření krve, vyšetření moči a tzv. provokační testy, díky kterým veterinář určí hladiny glukokortikoidů v krvi. Dalšími vhodnými diagnostickými postupy je provedení rentgenologického vyšetření a ultrazvuk bříška. Pro potvrzení je možné také provést CT vyšetření (počítačová tomografie).
Léčba onemocnění
Způsob léčby se liší podle typu onemocnění. Váš veterinární lékař vám vysvětlí, která léčba je pro vaše pejska nejvhodnější a jak bude dále postupovat, ve stručnosti lze ale říci, že u iatrogenního Cushingova syndromu je nutné postupné a pomalé vysazování glukokortikoidů a jejich nahrazení jinými přípravky. U adrenálního Cushingova syndromu je možné vyjmutí postižené nadledviny, nebo je možné zvolit medikamentózní terapii. U hypofyzárního hyperadrenokorticismu se jako nejlepší metoda terapie považuje tzv. hypofyzektomie, což je chirurgické vyjmutí hypofýzy. Tato metoda je však velmi nákladná a složitá a jen málo pracovišť je na tento zákrok vybano, proto je většina případů ošetřena medikamentózně.
Jestliže váš pes jeví podezřelé známky chování a začíná se fyzicky měnit, rozhodně navštivte svého veterináře, váš mazlíček nemusí nutně trpět jen Cushingovým syndromem, některé příznaky jsou společné i s jinými nemocemi.