Odborník

Nejčastější příčiny kašle u psa a kočky: jak poznáte, že má mazlíček problém
Máte zkušenosti s kašlem u svého psa nebo kočky? Příčin může být hned několik a je rozhodně užitečné vědět, na co se zaměřit, tak abyste nemoc odhalili včas.
ONLINE
PORADNA
5.7.2017
Odborník
Cushingův syndrom, taktéž nazývaný Hyperadrenokorticismus, patří v současnosti spolu s diabetes mellitus mezi nejčastěji se vyskytující endokrinologická onemocnění psů. Způsobuje ho nadbytek glukokortikoidů, jako Cushingův syndrom pak označujeme soubor příznaků, které onemocnění doprovázejí.
Toto onemocnění se může vyskytnout u všech plemen, nejčastěji jím ale trpí menší plemena jako je pudl, jezevčík, teriéři a čivava. U fen se onemocnění vyskytuje častěji. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 let.
Glukokortikoidy jsou steroidní hormony, které se vytvářejí v kůře nadledvin a jejich tvorba je ovlivňována adrenokortikotropním hormonem (ACTH) syntetizovaným v hypofýze. Glukokortikoidy mají velkou roli v metabolismu všech živin. Nejvýznamnější funkce:
Podle původu můžeme toto onemocnění rozdělit na několik typů:
Příznaky vycházejí z fyziologických funkcí glukokortikoidů, které jsou při jejich nadbytku znásobeny a způsobují obtíže. Mezi typické příznaky patří:
Jelikož klinické příznaky nejsou ke stanovení diagnózy hyperadrenokorticismu dostatečné, musí veterinář provést ještě několik dalších vyšetření, mezi které patří vyšetření krve, vyšetření moči a tzv. provokační testy, díky kterým veterinář určí hladiny glukokortikoidů v krvi. Dalšími vhodnými diagnostickými postupy je provedení rentgenologického vyšetření a ultrazvuk bříška. Pro potvrzení je možné také provést CT vyšetření (počítačová tomografie).
Způsob léčby se liší podle typu onemocnění. Váš veterinární lékař vám vysvětlí, která léčba je pro vaše pejska nejvhodnější a jak bude dále postupovat, ve stručnosti lze ale říci, že u iatrogenního Cushingova syndromu je nutné postupné a pomalé vysazování glukokortikoidů a jejich nahrazení jinými přípravky. U adrenálního Cushingova syndromu je možné vyjmutí postižené nadledviny, nebo je možné zvolit medikamentózní terapii. U hypofyzárního hyperadrenokorticismu se jako nejlepší metoda terapie považuje tzv. hypofyzektomie, což je chirurgické vyjmutí hypofýzy. Tato metoda je však velmi nákladná a složitá a jen málo pracovišť je na tento zákrok vybano, proto je většina případů ošetřena medikamentózně.
Jestliže váš pes jeví podezřelé známky chování a začíná se fyzicky měnit, rozhodně navštivte svého veterináře, váš mazlíček nemusí nutně trpět jen Cushingovým syndromem, některé příznaky jsou společné i s jinými nemocemi.
Odborník
Máte zkušenosti s kašlem u svého psa nebo kočky? Příčin může být hned několik a je rozhodně užitečné vědět, na co se zaměřit, tak abyste nemoc odhalili včas.
Hobby
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
Hobby
Jaro a léto láká k častějším a delším procházkám, vody je a bude kolem víc než dost. Venku v kalužích, v bazénech, v rybnících i v moři. Věděli jste, že pití neprověřené vody venku může vašemu psovi způsobit nepěkné zažívací potíže? Na co si tedy dát pozor?
Při jízdě na kole je nejdůležitější vaše bezpečnost, bezpečnost psa a všech lidí kolem vás. Investujte proto svůj čas do výcviku, poznání jeho osobnosti a do pomůcek, které vám tuto disciplínu pomohou lépe zvládnout.
První pomoc
Řezné rány mohou být povrchové nebo hluboké, s ostrými nebo zubatými okraji. Mohou porušit pouze povrchové tkáně nebo ovlivnit i ty hlouběji uložené, jako jsou vazy, svaly, šlachy, nervy, cévy nebo kosti.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!