VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: uštknutí hadem

26.5.2021   

První pomoc

V našich podmínkách se setkáváme pouze s jedním druhem jedovatého hada, a tím je zmije obecná. Nejčastěji jí můžeme spatřit v období dubna až října. Zmije je velmi plachá a na zvíře zaútočí pouze v sebeobraně nebo pokud je vylekána.

Roční období a lokalizace uštknutí zmijí

Zmijí uštknutí může být pro zvíře i život ohrožující. Záleží ale na mnoha faktorech, jedním z nich je i období, protože uštknutí na jaře představuje mnohem vyšší riziko než na podzim. Na jaře mají zmije v jedových váčcích větší zásobu jedu, který je velmi toxický. Nahromadil se ve váčcích během zimy, kdy zmije nelovila. V průběhu léta díky lovu zmije jed postupně ztrácí. Dalším faktorem je lokalizace uštknutí, větší nebezpečí nastává u kousnutí do hlavy, krku a hrudníku proto, že se jed dostane velmi rychle do celého těla.

  • Účinky jedu spočívají především v narušení funkce a celistvosti cévních stěn s následným vyplavováním iontů, proteinů a krevních elementů mimo krevní řečiště do těla.
  • Může docházet i k tzv. suchému uštknutí, kdy je zmije například krátce po lovu a tudíž při kousnutí jed vůbec do těla zvířete neuvolní.
  • Ohrožené skupiny zvířat jsou zejména malá plemena psů, kočky, štěňata, dále pak stará nebo nemocná zvířata.

Jak poznám, že zvíře uštknul had

Mezi první příznaky uštknutí patří úlek a zakňučení kousnutého zvířete, dále můžete nalézt rány po ušknutí a reakci měkkých tkání na tuto situaci. Příznaky v místě uštknutí jsou otok, bolestivost a zarudnutí až krevní výron. Zvíře bude mít potřebu si místo olizovat, pokud na něj dosáhne. U rizikových skupin zvířat nebo při ušknutí do hlavy, krku nebo hrudníku se může vysknytnout dušnost, zvracení, svalová slabost, omdlévání, svalové křeče a selhání krevního oběhu, u koček pak navíc zvýšené slinění a svědivost těla.

Ve většině případů dochází po ušknutí zmijí pouze k lokálním příznakům, návštěvu veterinárního lékaře ale nepodceňujte.

První pomoc při uštknutí hadem

Zachovejte klid a zvíře zbytečně nestresujte. Jed z rány nevysávejte, nevyvolávejte zvracení ani nepodávejte mléko a nezaškrcujte končetinu – jsou to pouze pověry, které vás akorát zdrží od transportu zvířete k odborné pomoci. Zvířeti sundejte obojek pro případ otoku hlavy. Pokousanou končetinu zafixujte, aby s ní zvíře nemohlo hýbat, pokud máte možnost, můžete přiložit chladivý obklad a okamžitě zvíře transportujte k veterinárnímu lékaři. Zvíře z místa ušknutí odneste, pokud ho unesete, aby zvýšená zatěž nerozproudila krev a tím neurychlila šíření jedu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 44)

Témata

Autor článku

26.5.2021

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Nechcete mít doma tlustou kočku? Tak ji správně krmte a hrajte si s ní

Kočičí obezita je narůstající problém, především u koček žijících v bytě. Klíčem k úspěchu a zdraví vaší kočky jsou správné stravovací návyky, kvalitní krmivo a pohyb, ten je obzvlášť podstatný. Kočce můžete sestavit překážkovoy dráhu nebo pro ni vymyslet jinou zábavu, která ji rozpohybuje. Navíc společně strávený čas upevní váš vztah.

Odborník

Osiřelé kotě z pohledu veterináře. Co vás čeká?

Do veterinárních ordinací velmi často přicházejí lidé, kteří v ruce svírají malý chlupatý uzlíček a neví, co s ním. Vzhledem k vysoké plodnosti nekastrovaných koček, které mívají potomky alespoň dvakrát za rok, nejsou opuštěná koťata výjimkou. Nejčastěji kočičí matky umírají následkem autonehod, infekčních onemocnění nebo komplikovaného porodu.

Popáleniny: první pomoc pro domácí mazlíčky, 2. část

Popáleniny hrozí nejen nám lidem, ale také zvířatům a domácím mazlíčkům především. Stačí chvilka nepozornosti, neopatrné zacházení s horkými předměty nebo delší pobyt na slunci a problém je na světě. Naštěstí existuje i pro naše chlupáče první pomoc.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?