Vyměňujte kočce písek v toaletě každý den
Zápach z kočičí moče je opravdu dostatečná motivace pro pravidelnou výměnu záchodového písku. Víc by vás ale měly znepokojovat bakterie, které se v rozkládajících exkrementech nacházejí a množí závratnou rychlostí. A nejsou to jen bakterie, v písku se mohou nacházet také parazité jako je Toxoplasma gondii, která způsobuje toxoplazmózu a je velmi nebezpečná pro ženy v období těhotenství. Čekáte-li miminko, rozhodně bude lepší, když se o toaletu vaší kočičky bude kompletně starat jiný člen vaší domácnosti.
Čistěte a perte pravidelně pelíšek
V pelíšku tráví váš mazlíček spoustu času, najdete v něm nejen hračky a různé „kořisti“, ale také chlupy, písek, bakterie a třeba i vajíčka a larvy blech nebo jiných parazitů. Povlečení ve své posteli byste si měli měnit každých 14 dnů, tak už to můžete vzít při jednom a vyprat postel i vašemu čtyřnohému příteli – v pračce při vysokých teplotách, abyste látku dobře vydesinfikovali. Voňavý a čistý prostor na spaní a hraní oceníte i vy, čím méně alergenů a bakterií v domácnosti budete schraňovat, tím lípe.
Pravidelně si myjte ruce
Mazlete a hrajte si s vašimi kočkami a pejsky, potřebují to vy i oni, nezapomeňte si ale po hraní vždy umýt ruce. Užitečné jsou i antibakteriální gely, zejména na výletech a dlouhých cestách, kdy nemáte po ruce vodu a mýdlo.
Myjte pravidelně misku na žrádlo a vodu
Asi není žádné překvapení, že psí a kočičí sliny obsahují spoustu bakterií, které od určitého množství mohou být docela nebezpečné. Přestože misky zůstávají na zemi, bacily na nich se přirozeně rozmnožují a zbytečně ohrožují vaši domácnost, zejména máte-li děti, které jsou velmi zvídavé a většinu dve tráví na zemi. Jak často a jakým způsobem umývat misky? Můžete ji dát do myčky nebo ji umýt jarem a horkou vodou. V misce nesmí zůstat zbytky jídla, které se přirozeně po nějaké době začnou rozkládat. Misku na žrádlo umývejte vždy po každém jídle, misku na vodu každý druhý den.
Nechejte mazlíčka očkovat a používejte antiparazitika
Toto je velmi důležitý bod, který má vliv nejen na zdraví psa nebo kočky, ale především se promítne do zdraví celé vaší rodiny. Psi i kočky podstupují pravidelná očkování a odčervování. Neméně podstatné jsou také přípravky proti blechám a roztočům. Protože i parazité přenášejí nemoci jak na zvířata, tak na lidi.
Pravidelně vysávejte koberce, vytírejte zem a utírejte prach
Znáte to, když přijdete na návštěvu a na odchodu jste skoro jako jedna velká chlupatá koule? A co teprve, když si uvědomíte, kolik chlupů a roztočů ze srsti máte doma, kolik bakteríí je v kočičí moči, a pokud pravidelně nevysáváte a nevytíráte podlahu, máte domácnost pod nadvládou těchto neviditelných mikroorganismů? Je potřeba is uvědomit, že nejen lidé trpí alergiemi, podobně na tom jsou také psi. Vysávejte koberce minimálně jednou týdně a podlahu vytírejte každý druhý den.
Umývejte a vyměňujte pravidelně hračky
Hračky vašeho čtyřnohého přítele se vám válí všude po bytě i v jeho pelíšku? Dávejte si na to pozor. Bakterie ze slin, které jsou na jeho hračkách, se pak zákonitě dostávají do všech koutů vaší domácnosti. Proto je pravidelně desinfikujte horkou vodou a vhodnými prostředky, případně jednou za čas kupte nové, zvlášť pokud jsou rozkousané nebo jinak poškozené.
Uklízejte po psovi venku
Sbírání exkrementů asi není ničí extra oblíbená činnost, je ale velmi důležitá pro všeobecnou čistotu na ulici a venku mimo domov. Možná byste se divili, kolik nečistot a bakterií se udržuje na podrážkách bot a když k tomu přidáte ty z výměšků, byla by opravdu veselá podívaná pod mikroskopem.
Používejte správné mycí prostředky
Správná volba čisticího prostředku je stejně důležitá jako jeho používání. Některé čisticí prostředky jsou pro kočky a psy jedovaté, například čističe odpadů, myčky, trouby nebo toalety. Pozor také na chlór, který je nutné používat jen v určitém malém množství.
Úklízejte pravidelně
Je to nepsané pravidlo, ať už doma máte zvíře či nikoliv, protože čistota je opravdu půl zdraví. Bez pravidelnosti smysluplné čistoty prostě nedosáhnete.