Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.
Znaky psí březosti
Zhruba měsíc po spáření si můžete všimnout, že prsní bradavky vaší fenky jsou naběhlé a vystouplejší, ve stejnou dobu se u ní spustí i vaginální výtok. Neujde vám, že se jí zvětšilo bříško, protože přibrala na váze, což je v době kolem 45–50 dnů po početí zcela v pořádku. Některé fenky mohou ale během březosti ztratit chuť k jídlu nebo jevit známky deprese.
Cesta k veterináři
Pokud se domníváte, že je vaše fenka březí, je třeba zajít s ní k veterináři. Jednak proto, aby vám březost potvrdil, jednak abyste zabránili možným komplikacím, které mohou vyvstat už na počátku jiného stavu.
Veterinář má k dispozici řadu metod k určení březosti a počtu štěňat v děloze
- Po uplynutí 21–25 dnů od početí může udělat test na přítomnost relaxinu, hormonu, který produkují pouze březí feny. Tato metoda potvrdí březost, ale nedá vám informaci, kolik štěňat můžete očekávat.
- Pohmatem břicha dokáže veterinář po 21 dnech určit zvětšení dělohy a přítomnost „boulí“. Výsledek této metody založené na doteku však může být zkreslený například nadváhou psa, jeho aktuální nervozitou nebo tím, že v děloze se nachází jen jedno štěně.
- Srdeční akce štěňátek lze rozpoznat pomocí stetoskopu nebo EKG od 25. dne březosti, ovšem pravděpodobně se nepodaří takto rozpoznat tlukot srdce jednotlivých štěňat.
- Běžné vyšetření březosti je pomocí ultrazvuku. Tato neinvazivní metoda je spolehlivá a lze díky ní rozeznat jednotlivá mláďata od 28. dne březosti.
- Nejspolehlivější metodou k určení počtu štěňat je rentgenové vyšetření, které umožní detekovat kostru plodu po 49 dnech od početí. Někteří veterináři tuto metodu nedoporučují, protože nechtějí vystavovat vyvíjející se štěňata rentgenovému záření.
Jakmile pojmete podezření, že je fenka březí, vezměte ji k veterináři. Rozhodně doma nezkoušejte různé způsoby zjištění pohmatem, protože byste mohli fence a štěňatům ublížit.