Lidé a psi toho mají mnoho společného, bohužel se některé aspekty týkají také zdraví. Psincový kašel neboli také kotcový kašel, medicínsky infekční laryngotracheitida, je akutní onemocnění horních cest dýchacích, které se projevuje záchvatovitým kašlem. Dobrá zpráva je, že se dá vyléčit a můžete svého pejska proti této nemoci také očkovat.
Původci nemoci
Původci nemoci jsou bakteriálního i virového původu. Potkávají se zde viry parainfluenza a adenovirus, které jsou agresivní a rychle se množí na sliznici horních cest dýchacích. Takto poškozenou tkáň lehce napadnou bakterie rodu Pseudomonas, Pasteurella, Klebsiella a Bordatella nebo Streptococcus. A infekce je na světě.
Příznaky a projevy nemoci
První známky nemoci přicházejí přibližně 9. den po nákaze a při nekomplikovaném průběhu odezní do 14 dnů. Typickým příznakem psincového kašle je záchvatovitý suchý kašel. Dalšími projevu jsou dávení a vykašlávání hlenu, případně pěny. Pes se dáví, jako by se snažil vykašlat vzpříčenou kost v krku. Tento projev se může zhoršit po fyzické zátěži, ojediněle můžete pozorovat výtok z nozder. Celkový rozvoj a průběh nemoci záleží na kondici a stáří psa, štěňata a staří psi jsou na tom hůře. Podobně jako lidé, mladší jedinci (ne děti) snášejí všechny neduhy lépe. V těžších případech se nemoc může rozvinout až v zánět průdušek a zápal plic, které se projevují horečkou, ztíženým dýcháním, apatií a vlhkým kašlem.
Kde se pes může nakazit
Jelikož psincový kašel patří mezi kapénkové infekce, většinou se psi nakazí vzájemně na místech s vysokou koncentrací jedinců, například na cvičáku, v psím hotelu na výstavách a jinde.
Jak nemoc léčit
Základem léčby je klid a eliminace veškerých podnětů, které vyvolávají záchvaty kašle (škrcení vodítkem, zvýšená fyzická zátěž a jiné). Krátkodobě lze podávat antitusika a expektorancia – léky proti kašli a na vykašlávání hlenu. V těžších případech doprovázených horečkou veterinář může předepsat antibiotika.
Prevence psincového kašle
Psa můžete nechat očkovat, vakcíny se aplikují buď injekčně, nebo intranazálně. Přeočkování se provádí vždy dle konkrétního typu vakcíny. Na více informací se zeptejte svého veterináře. Je také dobré vyhýbat se v nejvyšší sezóně místům, kde se vyskytuje mnoho psů najednou.