Krmte štěně jen kvalitní a vyváženou stravou
Důležité jsou proteiny, minerály, vitamíny a další výživné látky, které jsou podstatné pro jeho správný vývin. Pozorujte štěně, jestli má dobré zažívání, správně se vyvíjí s přibývá na váze. Sledujte také, jakou má stolici, zda není řídká nebo v ní nejsou nestrávené kusy potravy. Pokud tyto znaky pozorujete, neprodleně kontaktujte veterináře.
Dopřejte štěněti dostatek pohybu
Pohyb a hra jsou pro malého psíka důležité, je potřeba věnovat mu pozornost. Unavený pes bude spát jako miminko, nebude se nudit a vymýšlet, co by kde zdemoloval, případně snědl.
Buďte důslední v úklidu
Jakmile se pejsek vyprázdní, ihned výkaly seberte a nedejte mu byť jen malou šanci se k nim přiblížit. Když psa venčíte, mějte ho raději na vodítku a jakmile se vyprázdní, nedovolte mu výkaly prozkoumat. Zavolejte na něj a běžte s ním opodál. Pokud pes reaguje na své jméno a ochotně s vámi odejde, odměňte ho pamlskem a pochvalou. Pak teprve výkaly seberte do papírové sáčku.
Přidejte do jídla enzymy
Někteří odborníci radí, přidat štěněti do jídla například enzymy, které podporují trávení, či jiné přírodní látky. Ty totiž změní zápach výkalu a pro psa už nebudou tak atraktivní.
Mějte pejska na vodítku
Vždy veďte psa na vodítku, je to dobré nejen proto, že máte pod kontrolou, co kde zrovna čenichá, je to dobré pro jeho vlastní bezpečí. Ve výkalech číhá spousta parazitů a červů. Pokud začně štěně čenichat, co nemá, jemně zatahejte za vodítko a jdetě jiným směrem. Za slušné chování ho odměňte. Pokud budete štěně podporovat a odměňovat, zbaví se zlozvyku rychle. A později mu můžete trochu popustit vodítko nebo ho nechat proběhnout se, aniž by musel být pod neustálým dozorem.
A co dospělí psi?
Většina šťěňat vyroste ze zlozvyku pojídání výkalů. Najdou se ale jedinci, kteří si zkrátka nemůžou pomoct. Anebo naopak, nečekaně začnou výkaly pojídat v pozdějším věku. Pokud si váš pes najednou osvojil tento nepěkný zlozvyk a zároveň zhubnul, je letargický, začal se chovat jinak, zvrací nebo má průjem, navštivte neprodleně veterináře. Pojídání výkalů neboli koprofáze může být spojena s onemocněním zažívacího traktu a někdy také orgánů jako jsou játra, mozek a jiné.
Jakmile jste si jistí, že je váš pes zdravý a v pořádku, všechny techniky, které se praktikují pro odnaučení zlozvyku u štěňat, můžete aplikovat i u dospělého psa – zkvalitnit stravu, chodit s ním pravidelně ven a hrát si s ním, okamžitě po něm uklidit, na procházkách mít psa na vodítku.
Někteří psi jsou prostě požitkáři a neochutnávají jen psí výkaly, ale take třeba kočičí nebo koňské. Občas proto svého mazlíka musíte držet zkrátka, než si zvykne a začně se chovat jako dospělý a uvědomělý pes.