VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Proč je překrmování akvarijních ryb problém a co způsobuje

26.8.2016   

Překrmování ryb je zásadní problém, který vede ke znečištění akvária a úhynu jeho obyvatel. Někdy vám může ujet ruka nebo zapomenete, že jste už jednou ryby krmili, pokud se toto ale děje opakovaně, rybám tím velmi škodíte.

Překrmit ryby není složité. Zaprvé zapomínáme, jak jsou malé, naše chuť k jídlu je výrazně větší než jejich bříška. Zadruhé krmení je jedním z mála okamžiků, kdy můžeme být s rybami v kontaktu, takže máme tendenci krmit příliš často. Zatřetí ryby se rychle naučí, že když jste u akvária, znamená to, že je jídlo na cestě. Nalepí se na sklo a vypadají, že nejedly tak týden. Nenechte se zmást, neznamená to, že by byly opravdu tak hladové. Překrmování je nevhodné a může mít závažné důsledky. 

Nahromaděná a nesnědená strava v akváriu a výměšky ryb představují řadu problémů 

  • Mění se složení vody.
  • Rozkládající se potrava může ryby stresovat a mohou tak být náchylnější k dalším nemocem.
  • Přejídání samo o sobě může způsobit různé zdravotní komplikace.
  • A v neposlední řadě je zde estetické hledisko – nevzhledná, zakalená voda není nic příjemného na pohled. 

Co se děje, pokud ryby překrmujeme 

  • Zhoršení zdravotního stavu ryb: rybám v důsledku stresu z překrmení a zhoršené kvality vody začnou hnít a třepit se ploutve. Mohou mít také poruchy trávení a ztuční jim játra. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u afrických cichlid a duhových ryb.
  • Změna pH a prostředí akvária: zvýší se koncentrace amoniaku a dusitanů. Bílkoviny z nesnědené potravy a výměšky se rozkládají na amoniak a dusitany, které jsou pro ryby extrémně toxické. Při rozkladu organické hmoty, který je z chemického hlediska aerobní proces, se spotřebovává kyslík a vzniká oxid uhličitý. Snižuje se množství kyslíku ve vodě a ryby nemůžou dýchat. Navíc se v takovém akváriu velmi dobře daří řasám, plísním a houbám, voda se zakalí a zkazí se. Ve znečistěné vodě se daří také ploštěnkám, drobným bezobratlým živočichům, kteří jsou indikátorem nekvalitní vody. Obecně jsou neškodné, ale pojídají jikry. 

Ryby proto nepřekrmujte a uvědomte si, že ani nejlepší filtr nedokáže odstranit zbylé jídlo, k tomu filtry ani nejsou uzpůsobené, filtry pravidelně čistěte. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 83% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Jak kempovat se psem? Pomůže psí balíček první pomoci i slušné vychování

Vůně ohně a grilovaného masa, západy slunce a cvrkot hmyzu. Dobrodružství, které zažijete jen při kempování. Rozhodli jste se vzít do party také svého čtyřnohého přítele? Skvělý nápad! Změna prostředí mu určitě prospěje, kdybyste ale pochybovali, jestli je to pro něj to pravé, čtěte, na co se připravit. A také co si zabalit, abyste všechno hravě zvládli.

První pomoc

První pomoc: když má zvíře zánět

Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.

Odborník

Jak se vyznat v přípravcích proti klíšťatům pro psa i kočku?

Na trhu jsou desítky preparátů pro ochranu psů a koček před klíšťaty. Jak se v nich vyznat? Tento článek přináší přehled různých forem preparátů a jejich smysl. V článku se nezabývám přírodními preparáty, domácími preparáty či homeopatiky, neboť jejich účinnost není prokázána žádnými studiemi.

Očkování a odčervení koťat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si koťátko či kočku, měli byste ji pro její bezpečnost nechat odčervit a naočkovat.Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve zdravotním ošetření nového člena vaší rodiny.

Odborník

Jdu na veterinu. Co mě čeká?

Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?