Odborník
Jdu na veterinu. Co mě čeká?
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
ONLINE
PORADNA
13.1.2018
Odborník
Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.
Mléčný chrup se u štěňat prořezává někdy okolo tří týdnů věku. Skládá se z 28 zubů. Mléčné zuby jsou vyměňovány u psů za trvalé v období mezi 3. a 7. měsícem věku. Trvalý zub při svém prořezávání vyrůstá v místě mléčného zubu. Růstem tlačí uvnitř dásně na kořen zubu mléčného a zavírá kořenový kanálek, čímž zastavuje jeho výživu a usnadňuje tak jeho pozdějšího uvolnění. Velmi záleží na plemenu, ale nemalý podíl má i způsob výživy a péče majitelů. Všeobecně platí, že u větších plemen dochází k výměně zubů dříve než u malých plemen. Jako perzistentní označujeme ten zub, který nevypadnul, i když už vypadnout měl (obecně platí ukončený 7. měsíc života). Většinou se jedná o špičáky. Pokud však zůstanou všechny zuby, vytvoří se takzvaný „žraločí chrup“. Trvalý zub při svém růstu v dásni nenasedá na kořen zubu mléčného a vychýlí se ze směru růstu, roste podél zubu mléčného. Kořen mléčného zubu není narušen a zub trvalý vyrůstá v jiné pozici.
Problém perzistentních mléčných zubů je problém především pro miniaturní plemena: jorkšírské teriéry, čivavy, pražské krysaříky, trpasličí jezevčíky, srnčí pinče, trpasličí pudlíky a nebo maltázáčky. Zadržené mléčné špičáky mohou vést k vybočení rostoucích trvalých špičáků, křiví skus. Mění se obrys dásně, což vede k usazování plaku a zbytků potravy mezi dočasným a trvalým zubem. Dochází k zánětům dásní a tvorbě zubního kamene a bolestivosti při příjmu potravy. Zadržení mléčného zubu řešíme extrakcí (vytrhnutím) po 7. měsíci věku. Extrakce se provádí v celkové anestezii, protože se jedná o výkon nepříliš příjemný, veterinář jej provádí velmi šetrně, s ohledem na prořezávající se trvalý zub.
S prvními zuby přichází také starost o jejich každodenní péči. V mladém věku je důležitá manipulace s dutinou ústní zvířete, nacvičování otvírání, zavírání a sahání do tlamy. V neposlední řadě i nácvik čištění zubů.
Je důležité, věnovat značnou pozornost chrupu vašeho mazlíčka již od útlého věku, pokud se zuby nebudou vyvíjet dle standardu, neváhejte zeptat se veterináře. Poradí vám, co dělat a můžete problém řěšit hned, ne až bude pozdě. Zároveň pamatujte na pravidelné čištění zubů, zubní plak totiž dokáže napáchat hodně škody, stejně jako v lidské dutině ústní.
Odborník
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.
Hobby
Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.
Odborník
Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.
Odborník
Pokud jste někdy sami zažili úzkostný stav, víte, že kombinace nervozity a stresu může být nezvladatelná, až ochromující. Úzkost se bohužel netýká jen lidí, ale i mazlíčků, a stejně jako u lidí také u psů dosahuje různých úrovní a různě se projevuje. Proto často přichází na pomoc veterinář nebo jiný odborník na chování psů.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!