Novinky
Čínské město zakázalo venčení psů pod trestem zabití zvířete
V reakci na množící se případy pokousaných dětí přistoupili úředníci okresu Wej-sin v prefektuře Čao-tchung k velmi extrémnímu nařízení.
ONLINE
PORADNA
14.7.2017
Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.
Někdo může namítat, že zvířatům v přírodě taky zuby nikdo nečistí. Lovení potravy není zrovna jednoduchá činnost, proto lovci ohlodají svou kořist opravdu pečlivě a tím si zároveň i mechanicky zuby očistí. Zatímco domácí zvířata přijdou k misce, kde ve většině případů mají nasypané granule, nebo uvařené maso a nějak moc snažit se při jeho požírání nemusí. Tímto způsobem stravování se jim bohužel zuby moc nevyčistí.
Mnoho psů a koček sdílí s majitelem společnou domácnost a jsou spolu ve velmi úzkém kontaktu. Majitelé tak mají více příležitostí si všimnout, že s dechem jejich čtyřnohého spolubydlícího není něco v pořádku. Stále častěji chodí do veterinárních ordinací právě s tímto problémem. A to je jedním z důvodů proč se v poslední době na tento problém zaměřuje stále více pozornosti a začíná se rozšiřovat povědomí o nutnosti péče o dutinu ústní u psů a koček.
Proces vzniku zápachu a parodontózy je u zvířat stejný jako u lidí. Na zubech se usazují bakterie, zbytky potravy a chemické látky ze slin. Z těchto složek se na zubu vytváří zubní plak. Pokud se ústní dutina nečistí, postupem času vrstva zesiluje a mineralizuje – vzniká zubní kámen. Přidávají se další druhy bakterií, místo jejich působení se zvětšuje a bakterie zasahují až pod dásně. V okolí zubu vznikají záněty – dásně jsou zarudlé a mohou krvácet. S pokračujícím zánětem se dásně od zubu odchlipují, a vznikají tzv. parodontální choboty - takové kapsy v dásni, do kterých se mohou usazovat zbytky potravy. Produkty metabolismu bakterií právě společně se zbytky potravy vytváří ten nepříjemný zápach!
Neřešené problémy v dutině ústní mohou vést k rozvoji parodontózy a posléze až k vypadnutí zubu.
Psi a kočky mají oproti lidem tu nevýhodu, že o své bolesti nemohou mluvit. Pokud je bolí klouby, projeví to kulháním, ale s bolestí zubů je to horší. Kvůli bolesti zvířata postupně mohou přestávat žrát či měnit své chování. Proto je lepší problémům předcházet preventivní péčí a nečekat až bude pozdě.
V ideálním případě je dobré začít s péčí již od prvních zubů. Jde o to, aby si zvíře zvyklo, že mu někdo sahá do tlamy a seznámilo se s kartáčkem. Po výměně zubů začněte pečovat o zuby pravidelně. Nejlepší je čistit zuby kartáčkem a speciální zubní pastou dvakrát až třikrát týdně. Také denně dávejte zvířeti žvýkat dentální tyčinky. Tyčinky zabraňují ukládání zubního plaku a kamene a pomohou mechanicky zuby očistit. Pozor ale na složení, vždy si při nákupu důkladně prostudujte, zda tyčinky obsahují aktivní látky. I přes poctivé čištění zubů nezapomínejte na pravidelné kontroly u veterináře. Ten zkontroluje stav dutiny ústní a případně očistí zuby od zubního kamene.
Novinky
V reakci na množící se případy pokousaných dětí přistoupili úředníci okresu Wej-sin v prefektuře Čao-tchung k velmi extrémnímu nařízení.
Hobby
My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.
Odborník
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
Jestli ještě nemáte plán na sváteční den pátek 28. října, vyrazte na Výstaviště do Lysé nad Labem na unikátní výstavu EXOTIKA 2016, uvidíte jedinečnou událost.
Váš domácí mazlíček má nadváhu a vy jste mu zodpovědně upravili jídelníček a zvýšili pohybovou aktivitu, přesto se jeho hmotnost nesnižuje. Nejenže nehubne, ale dokonce to vypadá, že přibírá. Když strava a pohyb problém neřeší, co tedy pomůže?
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!