Divokým zvířatům zuby nikdo nečistí
Někdo může namítat, že zvířatům v přírodě taky zuby nikdo nečistí. Lovení potravy není zrovna jednoduchá činnost, proto lovci ohlodají svou kořist opravdu pečlivě a tím si zároveň i mechanicky zuby očistí. Zatímco domácí zvířata přijdou k misce, kde ve většině případů mají nasypané granule, nebo uvařené maso a nějak moc snažit se při jeho požírání nemusí. Tímto způsobem stravování se jim bohužel zuby moc nevyčistí.
Mnoho psů a koček sdílí s majitelem společnou domácnost a jsou spolu ve velmi úzkém kontaktu. Majitelé tak mají více příležitostí si všimnout, že s dechem jejich čtyřnohého spolubydlícího není něco v pořádku. Stále častěji chodí do veterinárních ordinací právě s tímto problémem. A to je jedním z důvodů proč se v poslední době na tento problém zaměřuje stále více pozornosti a začíná se rozšiřovat povědomí o nutnosti péče o dutinu ústní u psů a koček.
A co se tedy v dutině ústní vlastně děje?
Proces vzniku zápachu a parodontózy je u zvířat stejný jako u lidí. Na zubech se usazují bakterie, zbytky potravy a chemické látky ze slin. Z těchto složek se na zubu vytváří zubní plak. Pokud se ústní dutina nečistí, postupem času vrstva zesiluje a mineralizuje – vzniká zubní kámen. Přidávají se další druhy bakterií, místo jejich působení se zvětšuje a bakterie zasahují až pod dásně. V okolí zubu vznikají záněty – dásně jsou zarudlé a mohou krvácet. S pokračujícím zánětem se dásně od zubu odchlipují, a vznikají tzv. parodontální choboty - takové kapsy v dásni, do kterých se mohou usazovat zbytky potravy. Produkty metabolismu bakterií právě společně se zbytky potravy vytváří ten nepříjemný zápach!
Neřešené problémy v dutině ústní mohou vést k rozvoji parodontózy a posléze až k vypadnutí zubu.
Pes ani kočka neřekne, že je něco bolí
Psi a kočky mají oproti lidem tu nevýhodu, že o své bolesti nemohou mluvit. Pokud je bolí klouby, projeví to kulháním, ale s bolestí zubů je to horší. Kvůli bolesti zvířata postupně mohou přestávat žrát či měnit své chování. Proto je lepší problémům předcházet preventivní péčí a nečekat až bude pozdě.
Jak pečovat o zuby psa a kočky?
V ideálním případě je dobré začít s péčí již od prvních zubů. Jde o to, aby si zvíře zvyklo, že mu někdo sahá do tlamy a seznámilo se s kartáčkem. Po výměně zubů začněte pečovat o zuby pravidelně. Nejlepší je čistit zuby kartáčkem a speciální zubní pastou dvakrát až třikrát týdně. Také denně dávejte zvířeti žvýkat dentální tyčinky. Tyčinky zabraňují ukládání zubního plaku a kamene a pomohou mechanicky zuby očistit. Pozor ale na složení, vždy si při nákupu důkladně prostudujte, zda tyčinky obsahují aktivní látky. I přes poctivé čištění zubů nezapomínejte na pravidelné kontroly u veterináře. Ten zkontroluje stav dutiny ústní a případně očistí zuby od zubního kamene.