Vyrážka (zarudnutí nebo podráždění)
Příčiny mohou být:
- Kontaktní dermatitida – reakce na kontakt s něčím dráždivým, jako je třeba břečťan, hnojivo nebo chemikálie na trávníku
- Hmyzí štípnutí
- Alergie
V případě podezření na kontaktní dermatitidu omyjte postiženou pokožku vodou, abyste odstranili veškeré možné dráždivé látky. Pokud vyrážka psa vyloženě neobtěžuje, není nutné ji léčit, skvrny by měly zmizet samy. V případě, že vyrážka psa obtěžuje, omyjte místo heřmánkem nebo specializovaným přípravkem. Pokud potíže přetrvávají, navštivte veterináře.
Strupy
Mohou být způsobeny infekcemi různého původu, například:
- Impetigo – je nakažlivá, streptokoková infekcebakteriálního původu postihující povrchové vrstvy kůže
- Ektoparazity (roztoči a blechy)
- Pyoderma – kožní infekce; vrásčitá plemena psů mohou mít pyodermii s kožními řasami
Léčba se bude lišit – medikované šampony nebo masti, případně perorální antibiotika nebo antiparazitikum.
Červené skvrny
Červené skvrny na břiše během pozdního jara a začátku léta mohou být způsobeny kousnutím černé mušky. Tyto ploché červené skvrny obvykle psy neobtěžují a není potřeba je ošetřovat. Kousnutí černé mouchy lze zaměnit za skvrny kožního onemocnění, které vyžadují ošetření ve formě lokálních nebo perorálních antimykotik.
Malé červené hrboly
Vyvýšené červené hrboly mohou být způsobeny bakteriální nebo plísňovou infekcí kůže zvanou folikulitida. Veterinář obvykle nasadí perorální antibiotika, případně speciální šampony či masti.
Velké červené hrboly
Pokud jsou hrbolky větší a plošší bez strupů, může se jednat o kopřivku způsobenou alergickou reakcí. I když většinou toto není život ohrožující stav, otok způsobený alergickou reakcí může ucpat dýchací cesty, takže je důležité okamžitě kontaktovat veterináře.
Zčervenání / podrážděná kůže
Spolu se svěděním jsou zarudnutí a podráždění často nejčastějšími příznaky alergických reakcí u psů. V tomto případě je potřeba najít viníka – může se jednat o alergen v potravě, blechy nebo cokoliv jiného. Dočasně můžete pejskovi pomoci omýváním zarudlého místa šamponem s ovesnými vločkami, odvarem z ovesných vloček nebo heřmánku.
Horká místa
Horká místa jsou způsobena nadměrným olizováním nebo žvýkáním postižené oblasti. Nadměrné olizování zavádí bakterie na traumatizovanou pokožku. Horká místa jsou častější v horkém a vlhkém podnebí a někdy se objeví poté, co byl pes vystaven vlhkosti z plavání nebo blátivého / deštivého počasí. Pejska po koupání nebo procházce ve vlhku vždy osušte.
Svědicí pokožka
Dvě hlavní příčiny svědění kůže jsou alergie a externí paraziti – blechy a roztoči.
Alergie
Svědění způsobené alergiemi obvykle postihuje nohy, místo v kloubním záhybu, bok, uši a třísla. Mírné alergie nebo svědění lze léčit uklidňujícím psím šamponem obsahujícím ovesné vločky. Velkou roli hraje při alergiích výživa a alergie na některou ze složek potravy.
Externí paraziti
Blechy častěji způsobují svědění na spodní části ocasu, na břiše a na vnitřních stehnech. Svědění způsobené blechami a roztoči bude nutné léčit léky specifickými pro daný druh parazita.
Ztráta srsti
Příiny ztráty srsti:
- Alergie
- Ektoparazité – blechy a svrab roztočů
- Cushingova nemoc
- Dekubity, které se nejčastěji vyskytují u psů velkých plemen, způsobí vypadávání srsti na kostních místech
- Genetika
- Stres
- Špatná výživa
Většina příčin vypadávání chlupů a srsti vyžaduje návštěvu veterináře, aby diagnostikoval příčinu. Lysiny mohou být zapříčiněny také otlaky z pelíšku, pokud je to váš případ, zajistěte psovi polstrované místo k ležení.
Kožních potíží může být celá řada, některým pomůže čas nebo omývání vodou či odvarem z heřmánku, nelepšící se stav nebo dokonce zhoršení vyžaduje už odbornou péči.