Dobry den, muzete mi prosim poradit jak uklidnit pejska pred ockovanim? Mam fenku ridgebacka a vzdy je velmi agresivni a nenecha si pichnout injekci. Je evidentni, ze je vydesena. Muzete mi prosim poradit? Dekuji, Jirka
Dobrý den,
na tuto otázku je několik možných odpovědí, v první řadě záleží na tom, zda je doma jinak klidná a chová se tak pouze u veterináře, nebo zda takto podobně reaguje na více podnětů. Tím chci říci, že je vždy nejlepší najít jádro problému a tedy to co strach vyvolává. Podle toho se dají třeba namíchat vhodné bachovy esence a postupně ji zvykat. Vrátím se ale k primárnímu dotazu, pokud se bojí chodit k veterináři, je dobré domluvit se s vaším lékařem, že budete chodit párkrát v týdnu, pouze "na návštěvu" očichá si to tam, nenuťte ji, nechte si zvyknout, dát jí pamlsek a ukázat jí, že ji tam čeká nejen něco nepříjemného ale že je to naprosto normální. Spolupráce lékaře je nezbytná v tom, že si postupně bude zvykat i na jeho přítomnost. To je samozřejmě dlouhodobější věcí, pokud chcete pomoci ihned (což je ale jen momentální záležitost a neřeší situaci do budoucna ani dlouhodobě) lze jí podávat před návštěvou cca 4 dny bachovy krizové esence, nebo přírodní zklidňovadla typu Zylkene nebo alavis relax, jsou velmi příjemné a zvířátka s nimi nemají problém, dále rozhodně fenku dát na postroječek místo obojku a naučit ji na košík aby nezranila vás ani lékaře. Injekce trvá chviličku a po zklidnění by jste ji měli zvládnout, samozřejmě je možné se dohodnout s lékařem, že injkci nebude aplikovat v ordinaci, ale například venku nebo v autě. Pokud máte nějaký další dotaz obraťte se na nás, ráda další zodpovím.
MVDr. Lenka Čepková
Tetanus neboli strnutí šíje je ojedinělé onemocnění, které se může vyskytnout i u vašeho psa a vzácněji pak i u kočky. Nemoc, která končí velmi často smrtí zvířete, způsobuje bakterie Clostridium tetani.
Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.
Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.
Stačí chvíle nepozornosti, pohled jinam nebo prostě jen nestihnete včas zareagovat a máte pod koly psa, kočku nebo jiné zvíře. Když už se nehoda stane, je dobré mít v autě vybavení, které vám pomůže situaci lépe zvládnout.
Cestovatelská nálada většinou patří letním měsícům. Trend posledních let však je utéct z naší české zimy do teplých krajin a nabírat energii u moře nebo v teplejších zemích. Jak to ale vyřešit s našimi psími miláčky? Mnoho páníčků je nechce svěřit známým ani personálu ve specializovaných hotelech. Vezměte tedy pejska s sebou a nezapomeňte mu přibalit svačinku.
Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.