Srazili jste autem zvíře: 6 věcí, které vám pomohou situaci lépe zvládnout
31.1.2017
Hobby
Stačí chvíle nepozornosti, pohled jinam nebo prostě jen nestihnete včas zareagovat a máte pod koly psa, kočku nebo jiné zvíře. Když už se nehoda stane, je dobré mít v autě vybavení, které vám pomůže situaci lépe zvládnout.
Buďte na pomoc připraveni
Je hrozné, když jste svědky jakékoliv nehody. Někdo zastaví, někdo pokračuje v jízdě, ale většina z nás si pokládá otázku, co v takovém případě dělat?
Zastavte(se)
Co byste měli v autě s sebou vozit v případě, že srazíte zvíře:
Gázu nebo obinadlo z něhož vytvoříte náhubek – důležité je jedno, neporanit se a nenechat se poranit. Zvířata v ohrožení se často brání kousáním i škrábáním. Proto zvířeti pokud možno ovažte tlamu tak, aby nemohlo ublížit vám, ale ani sobě.
Přepravku nebo deku, pokud na ně v autě máte místo. Hodí se nejen v případě nehody. Můžete zvíře zabalit do deky a odvézt k veterináři nebo mu dekou zakrýt oči a zmírnit tak jeho stres a strach. V přepravce ho lépe zafixujete, aby se mu po cestě nepřitížilo.
Lékárničku nejen pro zvířata.
Baterku, reflexní oblečení, světlici – všechny věci se vám budou hodit v jakémkoliv případě. Nehody večer bývají nebezpečné zejména kvůli zhoršené viditelnosti. A tak je reflexní vesta nezbytná. Ve tmě si navíc posvítíte baterkou.
Telefonní číslo veterináře nebo nejbližší veterinární službu.
Vodítko – pokud máte psa není nic jednoduššího, mít po ruce vždy jedno navíc pro všechny případy.
Nemusíte hned myslet na nejhorší, mít ale k dispozici v kufru navíc pár užitečných předmětů, které využijete celoročně, se vždycky hodí.
Onemocnění ledvin jsou většinou závažná. Ledviny hrají nezastupitelnou roli v životě každému savce – psy, kočky a lidi nevyjímaje. Ledviny vylučují z těla metabolické zplodiny, udržují elektrolytovou a acidobazickou rovnováhu a podílí se na řízení objemu krve a krevního tlaku. Pokud selhávají, začne selhávat celý organismus.
Specifické požadavky na podmínky chovu jsme si řekli v předchozím článku. Výživa je neméně důležitá, protože se výrazně podepisuje na zdraví želvičky. Podělím se s vámi o vlastní zkušenost skladování rostlin v chladnějších měsících, kdy je obtížnější natrhat je na louce.
Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.
Nedostatek vitamínů se u zvířat projevuje různě. Od těch vnitřních projevů až po vnější, jako je třeba ztráta srsti. Jak si správně vybrat vitamíny, které jsou nejvhodnější právě pro vašeho mazlíčka?
Kýchající kočka je ve veterinární praxi poměrně častým pacientem. Jednou z příčin může být právě infekce horních cest dýchacích (dále jen HCD) cizorodými patogeny. Jak onemocnění poznáte a jak se léčí?