Chovatel
Rozmnožování chameleona: kdy začít a jak na to
Pokud chcete své chameleony rozmnožovat a nevíte, odkud začít, přečtěte si pár rad od dlouholeté chovatelky.
ONLINE
PORADNA
25.10.2017
Odborník
Kýchající kočka je ve veterinární praxi poměrně častým pacientem. Jednou z příčin může být právě infekce horních cest dýchacích (dále jen HCD) cizorodými patogeny. Jak onemocnění poznáte a jak se léčí?
Mezi nejčastější příčiny infekce HCD řadíme napadení viry, konkrétně kočičími herpesviry a kaliciviry. Ty jsou zodpovědné až za 90 % všech infekcí. Bakteriální infekce bývají většinou sekundární, to znamená, že se objevují se až po napadení výše uvedenými viry. Mezi nejčastější bakteriální patogeny patří Bordetella bronchiseptica, chlamydie a mykoplazmy. K nakažení může dojít při kontaktu s nemocnými kočkami, s přenašeči (tj. kočkami, které nemají příznaky onemocnění, ale patogeny v nich přežívají a mohou se přenášet na další zvířata) nebo kontaminovanými předměty. Po přenosu patogena se ne u všech koček musí projevit klinické příznaky – ty se objevují především u mladých jedinců, u koček ve stresu a při snížené imunitě. Riziko vzniku infekce je obecně vyšší u venkovních koček a u koček z útulků.
Mezi typická onemocnění vznikající po napadení viry patří rhinitida („rýma“), stomatitida a zánět spojivek. V případě napadení herpesvirem se dále můžeme setkat se zánětem rohovky, obličejovou dermatitidou, potraty nebo brzkým úmrtím po narození. Kalicivirus se dále projevuje vředy v dutině ústní a méně často také záněty plic a polyartritidou. V případě sekundární bakteriální infekce se výtoky z nosu a očí mění z vodnatých na hnisavé a může dojít až k infekci dolních dýchacích cest a závažným zánětům plic.
Infekce HCD bývá většinou smíšená, to znamená, že bývá způsobena více patogeny najednou. Typickým pacientem bývají koťata, u kterých pozorujeme kýchání, vodnatý až hnisavý výtok z nosu, silně zaslzené a zahleněné oči, nechutenství a zvýšenou teplotu. Pokud není co nejdříve zahájena léčba, onemocnění může být pro kotě fatální. Po překonání akutní formy onemocnění dochází k ústupu klinických příznaků a kočka se může stát přenašečem herpesvirů a kalicivirů. Při zvýšeném stresu a při snížené imunitě může dojít k návratu akutních příznaků a k opětovnému rozvoji onemocnění.
Terapie je závislá na vyvolávající příčině onemocnění, kterou určí veterinární lékař. V případě bakteriální infekce je nezbytné podání antibiotik. Je nutné pravidelné čištění nosu a očí od hlenů a hnisu, v případě závažného ucpání nosní dutiny je možné podání kapek do nosu, které vám doporučí veterinární lékař. Velmi důležitá je hydratace pacienta, proto dbejte na pravidelný a dostatečný přísun tekutin. Pokud kočka nechce pít, můžete jí vodu podávat z injekční stříkačky přímo do tlamy, nebo můžete suché krmivo vyměnit za kapsičky, které obsahují mnohem více tekutin, takže kočičku dostatečně hydratují a navíc bývají chutnější, proto je nemocná kočka ochotněji sní – tak zajistíte i dostatečný přísun živin. Je možné i použití vodních fontánek pro kočky, které jsou pro ně atraktivní a přijmou tak více tekutin než z obyčejné misky – což je výhodné nejen u nemocných, ale i u zdravých koček pro prevenci jiných onemocnění (např. zácpy). Ve velmi závažných stavech, kdy kočka nejí, nepije a kdy není možné jí zabezpečit dostatečnou domácí péči, je nutné zvážit její hospitalizaci.
Nejlepší prevencí je vakcinace, která však nezabrání infikování kočky, ale potlačí klinické příznaky onemocnění. Doporučuje se především vakcinace proti virovým patogenům, proti těm bakteriálním se vakcinuje hlavně v útulcích a podobných organizacích, kde se tato onemocnění vyskytují endemicky.
Chovatel
Pokud chcete své chameleony rozmnožovat a nevíte, odkud začít, přečtěte si pár rad od dlouholeté chovatelky.
Hobby
My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.
Odborník
Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.
Chovatel
Abych vám pověděla o želvách trochu víc, nejen o našem zelenavém Joym, rozhodla jsem se sepsat pár informací i o ostatních zástupcích rodu Testudo.
Udržet mír v domácnosti s více kočkami může být občas problém. Syčení, kousání a škrábání je proně stejně nepříjemné, jako pro jejich páníčky. Proto pro vás máme několik užitečných tipů, jak incidentům zabránit.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!