Nutriční problémy spojeny s hypovitaminózou A
Vitamín A je ve velkém množství obsažen v zelené listové zelenině, dále ve žluté a oranžové zelenině jako je mrkev, žlutá tykev, v rybím mase a játrech. Želvy, které jsou krmené jen ledovým salátem, pouze masitou stravou nebo nekvalitním komerčně vyráběným krmivem jsou náchylné k hypovitaminóze A, protože tato jednotvárná strava obsahuje velmi nízkou hladinu tohoto vitamínu. Mláďata krmená převážně masitou stravou jsou také vystavena riziku z nedostatku vitamínu A.
Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu A
- Oteklá víčka
- Ztráta chuti k jídlu a tělesné hmotnosti
- Bakteriální infekce na kůži
- Výtok z nosu (rýma)
- Zánět dásní a zánět dutiny ústní
Typickým znakem jsou však oteklá víčka. Často je otok tak závažný, že želva nemůže otevřít oči. Tento otok vzniká také při bakteriální infekci očí nebo dýchacích cest, nebo v důsledku podráždění očí ze špinavých nebo prašných hoblin. V těch nejtěžších případech může být ovlivněna také slinivka, játra a ledviny. Při jakémkoliv podezření a viditelných obtížích vyhledejte pomoc veterináře.
Jak veterinář diagnostikuje hypovitaminózu A
Veterinář potřebuje znát, čím želvu krmíte, zda dostává nějaké doplňky stravy a v jakých žije podmínkách. Určující je také druh želvy, musí být také vyloučené jiné druhy infekce, například rohovkové vředy či zápal plic. Kompletní krevní obraz a laboratorní testy určí, zda jsou v pořádku vnitřní orgány jako jsou játra a ledviny. S nedostatkem vitamínu A obvykle přichází i nedostatek dalších vitamínů a minerálů, například vitamín E a zinek. Zároveň při léčbě nesmí dojít k předávkování vitamínem. Postupujte tedy přesně dle pokynů veterináře.
Nedostatek vitamínu A se nejčastěji projevuje u mláďat vodních želv jako důsledek nedostatečné výživy.
Jak se léčí hypovitaminóza A
Nejdůležitější je poskytnout želvě nutričně vyváženou stravu, vyvinutou speciálně pro její druh, přičemž je potřeba brát v potaz, zda se jedná o masožravce čí býložravce. Vitamín A se želvám obvykle podává perorálně, v případě, že je problém opravdu závažný, podává se vitamín injekční stříkačkou. Vitamín A je podávám do té doby, dokud nejsou řádně obnoveny tělesné funkce a orgány.
Potraviny s vysokým obsahem vitamínu A
- Meruňka
- Brokolicové listy a květy
- Cantaloupe
- Mrkev
- Brukev zelná
- Listy pampelišek (netrhat před domem na sídlišti)
- Kapusta
- Mango
- Nektarinky
- Papaya
- Petržel
- Batáty
- Špenát
- Žlutá cuketa
- Játra
- Ryby
Potraviny s nižším obsahem vitamínu A
- Jablka
- Banány
- Kukuřice
- Hrozny
- Salát
- Pomeranč
Bakteriální infekce či houby se léčí pomocí antibiotik perorálně, injekcemi nebo aplikací na kůži či oči.
Hypovitaminóze A se dá předcházet. Je potřeba dávat želvě kvalitní a na vitamíny bohatou stravu. Při jakékoliv známce nemoci či podezření, kontaktujte svého veterináře.