Podmínky v přírodě
Snad nejčastěji chovaným druhem suchozemských želv u nás je želva zelenavá (Testudo Hermanni). Abychom zajistili správné chovné podmínky pro tento druh želvy, je nutné především znát přirozené podmínky a ráz krajiny, ve kterém želvy ve volné přírodě žijí. Když si představíte přírodu v oblasti Chorvatska, Itálie, Bulharska apod., jedná se především o travnaté oblasti se suchým počasím, či skalnaté a kamenité podloží, kde jen málokdy prší. Tyto želvy se živí především trávou, bylinkami a v letním období suchou trávou či spadlým zralým ovocem. Vodu pijí pouze během deště.
Nebezpečí domácího chovu
V domácích podmínkách je tedy nutné, abyste tyto podmínky co nejlépe napodobili. Pokud bude vaše želvička celý rok pouze v malém domácím teráriu, bude mít každý den přísun různých druhů zeleniny a ovoce a v zimě ji nebudete zimovat, pak dříve či později může onemocnět právě kvůli příliš velkému rozmazlování.
Balkonový výběh
Pokud máte v bytě balkon, pak můžete zařídit venkovní balkonový výběh. Zajistíte tak, že želva bude mít ideální podmínky - především slunce a teplotu dle počasí, čímž se vyhnete nutnosti umělé úpravy teploty v domácím výběhu. Když venku prší, je vhodné ve výběhu déšť simulovat pomocí rozprašovače a také substrát důkladně podlít. Kromě deštivých dnů doporučuji vlhčit výběh i v horkých letních dnech. Takto můžete mít želvu venku od května do září.
Podlaha
Jako podlahu výběhu (pod podestýlku) použijte slídu, netkanou fólii, nebo jen část linolea.
Domek
Želva ke spokojenému životu vyžaduje dostatečně chladné a stinné místo. Ideálně domeček z hrubého kusu dřeva zajistí skvělou izolaci a tedy ochranu před přílišným horkem. Stejně dobře mohou posloužit i kořen stomu nebo velký kus rozbitého květináče.
Podestýlka
Aby nedocházelo k přerůstání drápků, je vhodné do výběhu přidat různé druhy podestýlek:
- Kamínky - nejlépe v místě podávání jídla. Tím zajistíte, že se přes kameny želva musí přesunout, aby se dostala k potravě.
- Po výběhu a v domečku umístěte podestýlku nejlépe z kokosového vlákna (může být promíchaná s pískem). Dostatečná vrstva je taková, aby se želva mohla celá zahrabat.
- Na zbylý prostor pak můžete použít kokosovou kůru.
Zastřešení
Pokud máte malou želvičku (do tří let), pak zvrchu zajistěte výběh sítem, čímž ji ochráníte proti případným predátorům - kočkám, psům, atp. Síto musí být dostatečně jemné a pevné, aby se skrze něj predátor nedostal, ale musí také umožňovat dostatečné proudění čerstvého vzduchu do výběhu.
Miska s vodou
Často diskutovaná je potřeba misky s vodou ve výběhu, či teráriu. Faktem je, že zdravou želvu uvidíte pouze málokdy pít z misky. Ta tak poslouží spíše pro vyprazdňování a jako nouzová záloha vody. Především u mladých želviček je však potřeba dát do misky s vodou na dno kamínky, aby se mohla želva dostat z misky ven a také se případně obrátit zpět na nohy, pokud by se převrátila.