U hroznýše královského majitel pozoroval progresivně rostoucí otok hlavy, zároveň had začal odmítat potravu, a proto ho k nám přinesl, abychom zjistili, co se děje a ošetřili ho.
Co se stalo
Problém vznikl velmi pravděpodobně při lovu kořisti, kdy si had zalomil zub do dásně a zub jí začal prostupovat. Jelikož je dutina ústní plná bakterií, začal se okolo zalomeného zubu, který zde působil jako infikované cizí těleso, vytvářet absces. Hnisavý proces započal na špičce tlamy, narostl však do takových rozměrů, že zasáhl oblast nozder, celou pravou stranu hlavy za a nad okem a táhl se až ke krku.
Jak jsme postupovali
Tak rozsáhlý proces je nutné již řešit chirurgicky v celkové anestezii. Řez jsme vedli v oblasti nejvýraznějšího otoku. Hnis u hada je takřka tuhá hmota, kterou jsme kompletně odstranili. Uvnitř hnisavé rány jsme našli dva zuby. Ránu jsme dokonale vypláchli antibiotickým roztokem a znovu sešili. Protože se ale jednalo o ránu primárně infikovanou, ponechali jsme dva drény, abychom mohli provádět následné pravidelné výplachy antibiotiky. Za deset dní jsme drény odstranili, zbytek rány se zahojil. Po celou dobu hojení jsme hadovi podávali antibiotika a léky proti bolesti, přestože je jejich účinnost u plazů diskutabilní.
Jak to dopadlo
Dva týdny po zákroku začal hroznýš již samostatně lovit a přijímat potravu a úplně se vyléčil.
Autor: Veterinární klinika Fénix Praha, www.veterinafenix.cz