VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

11.9.2016   

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

Co na kočičí obezitu říká americká odbornice

Veterinářka Colleen Curriganová z Nemocnice pro kočky v americkém Chicagu říká: „I když neznáme přesný výskyt obezity u koček, většina veterinářů a odborníků na výživu se shoduje, že je tento problém určitě na vzestupu a někteří ho nazývají rovnou epidemií.“

Curriganová říká, že nadváha je definovaná jako stupeň šest či sedm z devíti bodů na stupnici tělesné kondice, obezita pak jako stupeň osm či devět z devíti bodů. Toto měření je založeno na tělesném diagramu Purina.

„V Nemocnici pro kočky v Chicagu s kolegy diskutuje, jak snižovat hmotnost kočky již od útlého věku. Vzhledem k tomu, že již mladé kočky mají problém s váhou, je diskuse o tomto problému na místě,“ řekla doktorka.

Varovné signály, podle kterých poznáte, že má vaše kočka nadváhu

  1. Žebra jdou hůře nahmatat, pokrývá je vrstva tuku.
  2. Kočka nemá téměř žádný pas.
  3. Oblast břicha je zaoblená, podkožní vrstva tuku je větší, než by měla být.

Varovné signály, podle kterých poznáte, že je vaše kočka obézní

  1. Žebra jsou nenahmatatelná.
  2. Kočka nemá pas, její tělo je válcovité s viditelně velkým podkožním tukem.
  3. Kočka má velké tukové zásoby v oblasti zad, obličeje a končetin.

Co obezitu u koček způsobuje?

Doktorka Curriganová říká, že obezita u koček může mít několik příčin. Stejně jako u lidí ji způsobuje nízká fyzická aktivita a vysoká spotřeba kalorií. Podle lékařky je hlavním problémem fakt, že kočky mají k dispozici neomezené množství jídla.

Některé kočky mají pomalý metabolismus. „Spousta majitelů koček je překvapena, jak málo potravy stačí, aby kočka dobře prospívala. Týká se to také větších koček, a zvláště tehdy, jestliže je jejich tělesná aktivita opravdu nízká,“ řekla lékařka. Primárně obezitu v kočičí populaci způsobuje překrmování. Veterináři říkají, že psi mají podobný problém. U psů je ale vyšší pravděpodobnost, že se budou hýbat třeba venku, to kočka žijící v bytě nemůže. Psa vezmete na 10minutovou procházku, to s kočkou většinou nejde.

Zdravotní rizika mohou být fatální

Obézní kočky stejně jako lidé čelí vážným zdravotním komplikacím jako je cukrovka, onemocnění dolních močových cest, jaterní lipidóza neboli ztučnění jater, artritida, rakovina nebo onemocnění srdce a dýchacích cest. Obézní kočky mají také potíže s anestezií při operaci.

„Obecně platí, že obézní kočky jsou ohroženy na životě a nedožívají se vyššího věku,“ řekla doktorka Curriganová.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 80% (hlasů: 11)

Témata

Autor článku

11.9.2016

Zdroje

www.webvet.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Nechcete mít doma tlustou kočku? Tak ji správně krmte a hrajte si s ní

Kočičí obezita je narůstající problém, především u koček žijících v bytě. Klíčem k úspěchu a zdraví vaší kočky jsou správné stravovací návyky, kvalitní krmivo a pohyb, ten je obzvlášť podstatný. Kočce můžete sestavit překážkovoy dráhu nebo pro ni vymyslet jinou zábavu, která ji rozpohybuje. Navíc společně strávený čas upevní váš vztah.

Vlasovec psí: myslete na prevenci, ušetříte si starosti s vážnou nemocí

Vlasovce psího, také lidově známého jako srdečního červa neboli hlístici, znají všichni majitelé domácích mazlíčků. Vlasovce přenášejí komáři a patří mezi onemocnění, proti kterým nabízí veterinární medicína snadnou prevenci, zatímco léčba nemoci je složitá a nákladná a většinou končí smrtí zvířete.

Jak se vyrovnat se smrtí mazlíčka

Dokonce i nebližší lidé občas nesplní naše očekávání, zklamou nás nebo způsobí bolest. Všechny neshody jsou součástí mezilidských vztahů. Na rozdíl od lidí jsou nám ale naši zvířecí kamarádi bezmezně věrní, oddaní a stálí, nikdy nekritizují, jsou vždy rádi, když nás vidí. Není tedy divu, že když mazlíček zemře, cítíme hluboký pocit ztráty a snažíme se s tímto faktem vyrovnat, jak nejlépe dokážeme.

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?