Novinky
Koronavirus a domácí mazlíček - můžete se vzájemně nakazit?
Vědci z čínského Hongkongu sledovali psa nakaženého novým koronavirem a snaží se objasnit, jestli se domácí mazlíček může nakazit od člověka a naopak.
ONLINE
PORADNA
25.11.2019
Hobby
Cestovatelská nálada většinou patří letním měsícům. Trend posledních let však je utéct z naší české zimy do teplých krajin a nabírat energii u moře nebo v teplejších zemích. Jak to ale vyřešit s našimi psími miláčky? Mnoho páníčků je nechce svěřit známým ani personálu ve specializovaných hotelech. Vezměte tedy pejska s sebou a nezapomeňte mu přibalit svačinku.
Bez jídla pejsek nějaký čas vydrží, bez vody to bude horší v jakémkoliv ročním období. Voda je prostě základ. Nezapomeňte proto na dostatečný pitný režim. Na trhu dnes existuje mnoho speciálních nádob na vodu a krmivo, které jsou vhodné na dlouhé i kratší cesty. Do vody můžete také přidat biocidní roztok. Jedná se o hustou tekutinu, která při pravidelném užívání slouží jako prevence proti nemocím. Do misky s vodou stačí přimíchat pár mililitrů.
Nechcete ale krmit naše miláčky po celou dobu pouze granulemi. Na cestu lze upéct svačinku o kterou se můžete bez výčitek podělit i s chlupáčem „Můj Cuddlo miluje jablečné křížaly,“ popisuje autorka kuchařky Neštěkej a jez Katarína Králová a dodává,“ díky tomu jsem měla tento recept připravený dávno před tím, než vznikla kuchařka. Křížaly jako odměna i motivace jsou otestovány doma i v zahraničí.“ Praktické jsou i například borůvkové muffiny, které si můžete dát společně a nepomačkají se ani při delších cestách.
Pokud při cestování potřebujete najít způsob, jak dostat pejska do přepravky či kufru auta, nabídněte mu raději domácí pamlsky. Vyzkoušejte třeba banán, mrkev nebo jablko. Jsou snadno k dostání a navíc plné vitamínů. Vhodné mohou být i batátové žvýkačky, které pejskům nejen zachutnají, ale také je zabaví při dlouhých cestách.
Sladkostem by se měli psi vyhýbat kvůli rafinovanému cukru a čokoládě, ale tyhle muffinky sladí med a borůvky. Chuť a kvalita medu závisí na prostředí, ve kterém ho včely sbíraly. Med vyniká obsahem minerálů a vitaminů B, které slouží ke správnému trávení, metabolismu a činnosti svalů. Až muffiny ochutnáte, budete si je péct i pro sebe.
Zhruba 6–12 kousků
Příprava: 35 minut:
1. Troubu předehřejte na 180 °C, podle potřeby vymažte formičky na muffiny máslem a vysypte moukou.
2. Olej promíchejte s mlékem a medem a vidličkou prošlehejte s vejcem.
3. V míse promíchejte mouku s jedlou sodou, vlijte tekuté suroviny, rychle umíchejte hladké těsto, přidejte borůvky a rozdělte ho do formiček na muffiny. Plňte je do 2/3 objemu formičky, protože těsto pečením nabyde.
4. Pečte dozlatova 15–25 minut (dle velikosti), až špejle zapíchnutá do středu vyjde ven čistá nebo jen s pár drobky. Vyjměte a nechte zchladnout.
Bezlepkové koláčky ukrývají slastné slané překvapení. Oč je tuřín chudší na kalorie, o to je bohatší na vlákninu, což vyhovuje zejména starším pejskům.
Zhruba 12–24 kousků
Příprava: 1 hodina a 15 minut
2 tuříny (cca 400 g)
80 g strouhaného kokosu
1. Tuříny pečlivě očistěte, nakrájejte na plátky a uvařte ve vodě doměkka, trvá to zhruba 20 minut. Slijte je a rozmačkejte na kaši.
2. Troubu předehřejte na 180 °C. Formičky na muffiny vymažte máslem a vysypte kokosem.
3. V míse prošlehejte vejce s olejem, přidejte tuřín a promíchejte. Naplňte směsí připravené formičky do jedné třetiny, do každé formičky vymáčkněte důlek, naplňte ho masem, zakryjte zbylou tuřínovou směsí a posypte zbylým kokosem.
4. Pečte v předehřáté troubě dozlatova, zhruba 30–40 minut. Vyjměte a nechte zchladnout.
Novinky
Vědci z čínského Hongkongu sledovali psa nakaženého novým koronavirem a snaží se objasnit, jestli se domácí mazlíček může nakazit od člověka a naopak.
První pomoc
Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.
Odborník
Pomalu ale jistě přichází oslavy začátku roku 2018. Pro spoustu lidí důvod k radosti, pro spoustu zvířat, především psů a koček, důvod ke strachu a schovávání v koutě. Zkuste letos vašim mazlíčům pomoci překonat těch pár kritických hodin a připravte se na ně včas.
Chovatel
Pokud želvičku chováme převážně v teráriu na měkkém povrchu a krmíme měkkou stravou, může časem dojít k přerůstání horní části zobáku a prodlužování drápků. Ve volné přírodě se želva totiž pohybuje na rozmanitém povrchu a hrubé a tvrdé časti jako jsou kameny, písek, štěrk a skály jí pomáhají zobák a drápky obrušovat.
Hobby
Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!