VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Želva jako domácí mazlíček: mám si ji pořídit?

31.8.2016   

Pořízení domácího zvířete je vždy složitým rozhodnutím a měli byste tak učinit pouze tehdy, jestliže jste si vědomi nejen všech radostí, ale především povinností. Musíte zvážit, jaký druh želvy je pro vás nejvhodnější, kde ji seženete a vaše finanční a časové možnosti.

Kolik želva stojí a kolik vyžaduje času

Suchozemské a vodní želvy jsou složité organismy a mají velmi specializovaný soubor potřeb. Pokud jim neposkytnete přesně to, co potřebují, budou se trápit a mohou také předčasně uhynout. Co je teda potřeba zvážit, než si želvu pořídíte? 

  1. Počáteční náklady, jako je nákup želvy, jsou teprve začátek. Chcete-li své želvě poskytnout vše potřebné, zamyslete se také nad tím, kolik bude stát jídlo, vitamíny, podestýlka, údržba správné teploty a vlhkosti a veterinární péče. 
  2. Želvy se dožívají vysokého věku, často 25 let i déle. Jste připraveni starat se o zvíře po celou tuto dobu.
  3. Suchozemská želva vyžaduje čistou, čerstvou vodu a podestýlku. Jste ochotni o želvu pečovat nejméně 30 minut každý den?
  4. Když cestujete, vaše želva i tehdy bude vyžadovat denní péči, nemůžete ji nechat samotnou. Budete schopni sehnat někoho, kdo se o ni bude po dobu vaší nepřítomnosti starat?
  5. Většina vodních i suchozemských želv hibernuje po dobu 10–20 týdnů. Jste připraveni poskytnout jí v tomto období správné podmínky?
  6. Suchozemská i vodní želva potřebuje pravidelný přísun ovoce, zeleniny a masa. Jste ochotní sestavovat jim pestrý jídelníček?

Co můžete od želvy očekávat

  1. Želvy nejsou příliš společenská zvířata a nemůžete si s nimi moc hrát, to je především informace pro rodiče dětí. 
  2. Dožívají se i 120 let, takže z pohledu dlouhověkosti je to kamarád na celý život.
  3. Želva není hlučná a nezapáchá. Je to nenáročný mazlíček, který bude spokojený ve správně zařízeném teráriu. 
  4. Pokud máte možnost želvu vypustit do výběhu, vystačí si v něm sama. 
  5. Nepotřebuje tolik pozornosti jako například pes či kočka.

Suchzemská, nebo vodní želva

Jestliže jste si odpověděli ANO na otázky výše a jste připraveni poskytnout zvířeti adekvátní podmínky pro život, je dalším krokem výběr druhu. Pokud jste se rozhodli, nastává otázka, jak si ji obstaráte? V podstatě existují dvě možnost: zverimex, nebo soukromý chov. Informujte se pečlivě, odkud želva pochází, všímejte si podmínek, v jakých žije, zda nejeví známky nemoci.

Opatřete si želvu ze spolehlivého zdroje a pokud jste ochotní investovat svůj čas, energii i peníze, vy a vaše želva spolu budete šťastně žít po mnoho let.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 57)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Slepý pes i kočka: jak pomoci nevidomému mazlíčkovi

Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

Kočky a blechy: Jak zvládnout alergickou reakci

Vysoká citlivost na bleší kousnutí nebo alergická dermatitida (zánět kůže) bývá u koček velmi častá. Vlastně jde o nejrozšířenější onemocnění domácích mazlíčků vůbec. Ačkoli se alergie obvykle projevují mezi prvním a pátým rokem života kočky, může se alergie na blechy projevit prakticky kdykoli. Za původce alergií nebo zvýšené citlivosti jsou pak považovány bleší sliny.

Uslintaná pusa od psa může mít příznivý vliv na naše zdraví

Psi nám dělají radost, společnost a poskytují nám spoustu lásky. Věděli jste ale, že nám lidem mohou svým tradičním olíznutím tváře zlepšovat zdraví? Vědci zjišťují, že mixování psích a lidských mikrobů může být do určité míry zdraví prospěšné.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?