VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Želva jako domácí mazlíček: mám si ji pořídit?

31.8.2016   

Pořízení domácího zvířete je vždy složitým rozhodnutím a měli byste tak učinit pouze tehdy, jestliže jste si vědomi nejen všech radostí, ale především povinností. Musíte zvážit, jaký druh želvy je pro vás nejvhodnější, kde ji seženete a vaše finanční a časové možnosti.

Kolik želva stojí a kolik vyžaduje času

Suchozemské a vodní želvy jsou složité organismy a mají velmi specializovaný soubor potřeb. Pokud jim neposkytnete přesně to, co potřebují, budou se trápit a mohou také předčasně uhynout. Co je teda potřeba zvážit, než si želvu pořídíte? 

  1. Počáteční náklady, jako je nákup želvy, jsou teprve začátek. Chcete-li své želvě poskytnout vše potřebné, zamyslete se také nad tím, kolik bude stát jídlo, vitamíny, podestýlka, údržba správné teploty a vlhkosti a veterinární péče. 
  2. Želvy se dožívají vysokého věku, často 25 let i déle. Jste připraveni starat se o zvíře po celou tuto dobu.
  3. Suchozemská želva vyžaduje čistou, čerstvou vodu a podestýlku. Jste ochotni o želvu pečovat nejméně 30 minut každý den?
  4. Když cestujete, vaše želva i tehdy bude vyžadovat denní péči, nemůžete ji nechat samotnou. Budete schopni sehnat někoho, kdo se o ni bude po dobu vaší nepřítomnosti starat?
  5. Většina vodních i suchozemských želv hibernuje po dobu 10–20 týdnů. Jste připraveni poskytnout jí v tomto období správné podmínky?
  6. Suchozemská i vodní želva potřebuje pravidelný přísun ovoce, zeleniny a masa. Jste ochotní sestavovat jim pestrý jídelníček?

Co můžete od želvy očekávat

  1. Želvy nejsou příliš společenská zvířata a nemůžete si s nimi moc hrát, to je především informace pro rodiče dětí. 
  2. Dožívají se i 120 let, takže z pohledu dlouhověkosti je to kamarád na celý život.
  3. Želva není hlučná a nezapáchá. Je to nenáročný mazlíček, který bude spokojený ve správně zařízeném teráriu. 
  4. Pokud máte možnost želvu vypustit do výběhu, vystačí si v něm sama. 
  5. Nepotřebuje tolik pozornosti jako například pes či kočka.

Suchzemská, nebo vodní želva

Jestliže jste si odpověděli ANO na otázky výše a jste připraveni poskytnout zvířeti adekvátní podmínky pro život, je dalším krokem výběr druhu. Pokud jste se rozhodli, nastává otázka, jak si ji obstaráte? V podstatě existují dvě možnost: zverimex, nebo soukromý chov. Informujte se pečlivě, odkud želva pochází, všímejte si podmínek, v jakých žije, zda nejeví známky nemoci.

Opatřete si želvu ze spolehlivého zdroje a pokud jste ochotní investovat svůj čas, energii i peníze, vy a vaše želva spolu budete šťastně žít po mnoho let.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 57)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Parazité a domácí zvířata. Nerovný a často nelehký boj

V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.

Jak vycvičit kočku? Správným přístupem z ní uděláte hvězdu cirkusu!

Pravda, kočky nejsou zrovna známy tím, že by válely sudy a aportovaly, to však neznamená, že to nedokáží! Kočky jsou inteligentní zvířata a mohou se naučit nejrůznější kousky. S inteligencí však přichází i schopnost nezávisle přemýšlet. Nejprve musíte svého chlupáče přesvědčit, že mu daný trik stojí za to ho udělat.

První pomoc

První pomoc: otrava jedy

Jed je jinými slovy toxická látka, která má v různých dávkách za určitých situací toxický účinek na živý organismus. Míra toxicity je definována zkratkou LD50 – je to letální (smrtelná dávka) při které uhyne 50% jedinců.

Odborník

Jdu na veterinu. Co mě čeká?

Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?