Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.
Příčina
Odřeniny mohou vzniknou na jakékoliv části těla. Vznikají většinou poraněním například při pádu, často při plavání o dno rybníka nebo o kameny.
Klinické příznaky
Při tomto úrazu je většinou poškozena jen povrchová vrstva kůže, takzvaná epidermis, ve které jsou sítě vlásečnicových cév. Proto rány tolik nekrvácí. Vzhledem k hloubce (zasažení i škáry pod pokožkou a podkožní tkáně) se pak toto poranění různě dlouho hojí.
První pomoc
Odřeninu po úrazu stačí pořádně očistit vlažnou vodou od všech nečistot a chlupů. Pokud je vaše zvíře klidné, můžete 2 centimetry okolo rány ostříhat zbývající chlupy, aby odřeninu při hojení nedráždily. Poté ránu vydesinfikujte. Ránu ničím nepřekrývejte a nechte ji na vzduchu volně hojit. Můžete namazat hemagelem, framykoinem nebo i jedenkrát denně omýt heřmánkem.
Pokud dojde poraněním k avulzi (odtržení všech vrstev kůže), tak ihned kontaktujte veterinárního lékaře – rána se musí sešít a v některých případech musí být použity kožní štěpy.
Veterinárního lékaře navštivte, pokud je rána velmi hluboká, došlo k sedření až do podkoží, nebo vaše zvíře má i další klinické potíže spojené s bolestí jako je nechutenství, nezájem o okolí a naříkání. Dále vyhledejte veterinárního lékaře, pokud po pár dnech nedochází k hojení rány, rána mokvá a nebo hnisá.
Terapie
Desinfekce, případná antibiotika a léky proti bolesti. V případě avulze také šití nebo kožní štěpy.