Co dělat a nědělat
Především chci říct, že chameleon je hmyzožravec a nějaké to ovoce mu dáváme opravdu jen výjimečně! Není možné mu podávat kuřecí ani jiné maso, jak se mě často budoucí chovatelé ptají. A hmyz musí být vždy živý, nikoli sušený.
Jak uchováváme hmyz
Hmyz je nutné uchovávat tak, aby se nezapařil, to znamená ve vzdušném prostředí. Vhodné jsou kýble s víkem. Já doporučuju hustě víko propíchat, aby měl hmyz dostatek vzduchu.
- Na dno kýble dáme jednu nebo dvě krabičky od vajec, aby se hmyz mohl schovávat.
- Hmyz krmíme ovocem a zeleninou. Každý den dáváme novou dávku a starou vždy vyhazujeme, aby nám nezačala hnít. Je potřeba uvědomit si, že co cvrčci sežerou, případně o co se otřou, to pak sežere i chameleon, takže čistota a čerstvost travy jsou velmi důležité.
Krmení mláďat
Mláďata po vylíhnutí krmím takzvanými mikrocvrčky. To jsou cvrčci o velikosti přibližně 2 milimetrů. Mláďata krmím třikrát denně, musí mít stálý a pravidelný přísun potravy. Zároveň i třikrát denně rosím, aby měla dostatek vody.
Do pěti měsíců věku obaluji potravu jedenkrát týdně ve vitamínech a jedenkrát týdně ve vápníku. Četla jsem, že se má obalovat každé krmení každý den a ze začátku jsem to také dělala, ale stalo se mi pak, že jsem tímto přístupem zvířata převitamínovala. Po poradě s veterinářem a několika chovateli jsem ale začala dávat vitamíny jen jedenkrát týdně, a stačí to. Žádné nedostatky vápníku, křivé nohy a podobně. A to některé z nich mám už vice jak čtyři roky.
Krmení dospělého jedince
Jakmile jsou chameleoni dospělí, krmím je pouze jednou denně, pravidelně jim jedenkrát týdně dopřávám půst, vápník jednou za 14 dnů a vitamíny jednou za měsíc. V letních měsících je fajn chameleony krmit volně nachytaným hmyzem na louce.