Cestujete se psem? Nechejte ho očipovat a vystavte mu pas
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 8.7.2021 Pes
Dobrý deň. Mám otázku. Máme 10 ročného maltezského psíka. Už skoro 4 mesiace je na liečbe Phenaemalettenom, lebo mal záchvaty odkedy liek berie záchvat nemal. Ďalej, už mesiac aj týždeň je na liečbe Prednizonom (korikosteroid), lebo má zápaly na mozgu. Už asi mesiac má také zvláštne stavy, niekedy je cca 2 týždne v poriadku a potom tak 4-5 dní nechodí, je apatický, nevníma okolie ale po tých 5 dňoch sa vždy preberie a chodí. Konzultovala som to s veterinárkou tá povedala, že to môže byť Prednizonom. Pred 3 týždňami sme s ním boli na biochémii, výsledky ukázali mierne zvýšené ALT a ALP, dali nám nejaké vitamíny a odporúčili dietu s tým, že o 3 týždne máme prísť na ďalšiu biochémiu. Dnes sme tam boli a výsledky sú len horšie. ALT má 170 (norma je 12-101) a ALP má až 809 (norma je 18-214) som dosť vystrašená. Čím by to mohlo byť? Veterinárka povedala, že to môže byť liekmi, ktoré beri, lebo majú záťaž na pečeň, no nečakala som, že to tak rapidne stúpne. Prednizon každé 3 týždne znižujeme o 20% a Phenaemaletten si momentálne nespomínam. No veľmi som vystresovaná, je tu šanca, že sa to dá do normy alebo tu bude len horšie a budeme sa musieť pripraviť na najhoršie? Mal tento rok aj dosť klieštov, mohlo by to byť tým? Alebo tie stavy nechodenia čo to môže spôsobovať? Prosím
Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, tyto jaterní hodnoty dostanete do normy díky hepatoprotektivum (buď přímo od veterináře nebo ostropestrec) a hepatalní dietě (granule, konzervy - buď od veterináře nebo dostupné na internetu s názvem "hepato" ). S největší pravděpodobností je to vlivem zátěže na játra díky podávané medikaci. Dalším faktorem je také věk vašeho pejska. S dlouhodobým užíváním léků by měla být hepatoprotektiva nasazena. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od tazatele
Ďakujem za odpoveď, ešte by som mala otázku ak by sme mu nedávali tie hepatoprotektíva môže to byť pre neho nebezpečné? Mohla by sa pečeň ešte viac zhoršovať alebo úplne pokaziť? Alebo by sa to postupom času dalo do poriadku samo? A neni to hepatoprotektívum ďalšie zaťaženie na iné orgány?
Reakce od veterináře
Dobrý den, bez hepatoprotektiv by se játra dále zhorsovala a bez nasazené podpory by za nedlouho mohla i selhat. Hepatoprotektiva nemají vliv na jiné orgány, protože jsou vstrebavany jatry. Pokud ale nechcete další "chemii" , můžete podávat ostropestrec mariansky suseny, který je hlavní složkou i zmíněných hepatoprotektiv. S pozdravem MVDr. Orlovská
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPrvním příznakem problémů s ocasem je skutečnost, že zvíře nepoužívá ocas jako obvykle. Dochází k částečné až k úplné ztrátě pohyblivosti, v některých případech naopak ke ztrátě povrchové a hluboké citlivosti.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPři čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKJednou to přijde. Z vašeho pejska se stane pes senior, který bude mít specifické potřeby a nároky. Vzpomínáte si, když byl ještě štěňátko? Potřeby se mění v každém věku a je potřeba na to brát ohled. Na co se tedy máte připravit?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPokud vám v tomto opravdu zimním počasí mrznou až na kost ruce, nohy, nos i uši, představte si, jak se asi cítí váš pes a co se děje s jeho tlapkami? Vy si nasadíte čepici a rukavice, pejsek ale kráčí naboso, a tak mu nezbývá nic jiného, než spoléhat se na vaši péči.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKNadváha a obezita jsou problém, který je u psů čím dál více rozšířený. Bez ohledu na to, jak a čím krmíte, první věcí, co budete muset udělat, je snížit příjem potravy a kalorií. Jak je to v případě, když krmíte vařenou stravou?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!