Cestujete se psem? Nechejte ho očipovat a vystavte mu pas
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 3.7.2020 Pes
Hezký den, již delší dobu mě trápí můj pes - Bady. Nyní je mu 13 let... Problém nastal přibližně dva roky zpět, co začal mít problémy s prostatou a musí brát opakovaně lék YPOZANE. Tedy, myslím, že je to tím. Možná to s tím spojitost nemá. Začal být ještě žravější než kdy předtím. Ovšem požírá i vše venku, od výkalů, po nedopalky cigaret a podobné věci. Chodí venku a neustále se rozhlíží, co by snědl. Krev má v pořádku, podle veterináře a nic mu nechybí. Přijde mi venku i celkem nervózní. Nedávno se mi skoro udusil hlínou, začal jí nekontrolovatelně hltat. Musíme být neustále v pozoru. Věnujeme se mu, jak doma, tak venku. Už jsem zoufalá, procházky s ním jsou hrozné. Pomůžete?
Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, nejčastější vedlejší účinek Ypozanu je právě zvýšený apetit. Zkuste s veterinárním lékařem probrat dávkování Ypozanu. Klasicky by ho měl pes brát 7 dní, do dvou týdnů nastoupí účinek, který trvá kolem 5ti měsíců, po této době je potřeba pejska zase vyšetřit a pokud se problémy s prostatou vrací tak se ypozane znovu podává. Každopádně pokud máte správné dávkování a pejska takto žravého tak jediné co mohu poradit je nasazení náhubku. Přes něj nemá šanci nic sežrat. Dále je mu sice už 13 let, ale neplatí pravidlo ,,starého psa, novým kouskům nenaučíš". Takže zkuste psa při požírání vylekat - dejte nějaké kamínky do plechovky s jakmile se bude cpát něčím co nemá, tak k němu plechovku hoďte - jakmile se pejsek lekne tak ho okamžitě radostně zavolejte, pochvalte a dejte pamlsek. Pes si ale nesmí spojit plechovku s vámi - nesmí vás vidět ji házet - tak si ji spojí s tím ,,fujtajblem" co zkoušel sežrat. Dále třeba na zahradě cvičit povel ,,fuj" a po každém odmítnutí toho co je na zemi ho pořádně odměnit. Pejsek si pak spojí to, že tohle chce sice sežrat, ale slyšel povel fuj a ví, že i tak dostane ňaminu. Jsou to ode mne spíše rady chovatelské a výcvikové. Jediná rada veterinární je ho nechat vykastrovat, ale vzhledem k věku je to na pováženou. Doufám, že i tak jsem vám poradila. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od tazatele
Moc Vám děkuji za odpověď, náhubek již přes rok nosí - zapomněla jsem se zmínit, zvyknul si na něj, ale občas mu ho nedám a to je za trest, nemůže být ani na zahradě, ublížil by si. Já se obávám, že veškěrý moje snahy jsou zbytečné. On ví, že to nesmí. Povel fuj zná. Teda připadá mi to tak, ale je jak smyslů zbavenej. Než začal brát ty léky, tak byl neskutečně hodnej, žrát něco venku by ho ani nenapadlo. Není prosím ještě nějaká jiná možnost? Krom těch prášků a kastrace? On totiž i když má košík, tak když si něco najde, tak si k tomu lehne a odmítá dál jít. Pamlsky máme také vyzkoušené, to pak jen jde a hledí na mě, ani se nevyčůrá. Jsem už zoufalá. S tou prostatou má problém takový, že na sonu je zvětšená... a když se hárají fenky, je to úplně nejhorší, má v moči krev a když dostane ty léky, tak krev sice zmizí, ale začne takhle blbnout. A nevíte proč ho láká tak ta hlína? A nedopalky, úplně nejradši má mulčovací kůru. Je schopnej si najít klacek a sežrat ho úplně celej. Má rád všechno, co najde a není to úplně k jídlu... Nechci, aby se takhle trápil, myslím, že mu to taky není úplně příjemný, když ho neustále venku okřikuju...skoro ve všech případech mu vše vezmu, teda klacky občas nechávám, ale smí si ho jen nést, to je pak moc hodnej.... Když se mu snažím něco vzít, tak mě většinou i kousne, že to bolí, je takovej nevrlej.
Reakce od veterináře
Dobrý den, jediné co ještě existuje je tzv. chemická kastrace, kdy se do podkoží vpraví implantát (suprelorin), který uvolňuje látky potlačující samčí chování a testosteron po dobu cca 6 měsíců. Zkuste si o tom promluvit s vaším veterinárním lékařem. Jiná možnost už ale bohužel neexistuje. Věřím, že s tímto chováním u pejska je vážně člověk zoufalý. Jedině snad ještě pan Desenský - odborník na psí chování a výcvik. S pozdravem MVDr. Orlovská
Dvěma nejčastějšími důvody, proč nechávají majitelé své psy načipovat, jsou obava ze zatoulání a také cestování do zahraničí. Pouhý čip však ani v jednom případě nestačí.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKCo blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKBohužel ani psi se alergiím nevyhýbají a na vině bývá některá složka ve stravě nebo okolní prostředí. Určit „viníka“ je často běh na dlouhou trať a náročná detektivní práce. Kromě jídla běžně bývá spouštěčem alergie okolní prostředí, ve kterém se pes pohybuje.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPřestože je většina našich psích společníků vybavena huňatou a celkem i teplou srstí, jejich packy naopak v zimě trpí a jsou i mnohem náchylnější k popraskání a zranění. Většina psů celkem dobře snáší i nižší teploty, přesto je potřeba věnovat jim neustálou pozornost, aby neprochladli.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPsi nejsou přiváděni do ordinací na kastraci tak často jako feny. Nicméně existují minimálně dva hlavní důvody, pro které bychom je měli nechat vykastrovat.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKDo určitého věku je u štěněte pojídání výkalů tak nějak normální, většinou to má odkoukané od mámy z pelíšku. Toto však nemusí být jediný důvod. Štěně se může nudit, může mít nedostatečnou výživu nebo třeba hlad. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba je řešit, jinak se může pojídání výkalů stát celoživotním zvykem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!