Parazity přinášejí zvířata hlavně z venku
Mnoho lidí zapomíná, že jejich mazlíčci tráví čas také venku na dvoře. Jestliže se váš pes nebo vaše kočka často pohybují venku, většina blech se bude vyskytovat právě tam. I když jste své zvíře ošetřili proti blechám, potíže mohou přetrvávat, protože blechy stále mají nepřímo přístup do vašeho domova. Nezapomeňte také na to, že blechy se mohou krmit nejen krví zvířat, ale i krví lidí. To tedy znamená, že společně s interiérem domu byste měli proti parazitům zabezpečit i dvůr či zahradu, abyste dostali zamoření blechami pod kontrolu.
Sekání trávy a prostříhávání keřů
Rozhlédněte se po dvoře. Není těžké určit místa, kde se blechy a klíšťata budou nejspíš vyskytovat. Blechy se nejraději zdržují na místech chráněných před přímým slunečním světlem a současně na místech s vyšší vlhkostí. Mezi ně patří psí bouda, dále místa, kde se pes krmí a kde spí, a také plochy zahradním nábytkem. Naopak klíšťatům svědčí vysoká tráva a větve stromů, kam se mohou vyšplhat a pak přeskočit na kolem procházející zvíře či člověka.
Levný a jednoduchý způsob, jak omezit populaci blech a klíšťat na zahradě a dvoře, je udržovat trávník posekaný a keře a stromy prostříhané. Odstraňte staré listí a další odpad ze zahrady, který vám leží na zemi. Zameťte verandu či terasu a ostatní prostory, a to i pod zahradním nábytkem. Odstraňte nebo zabezpečte popelnice lákající hlodavce a další drobná zvířata, která mohou být nakažená blechami.
Chemické ošetření
Pokud nebojujete přímo s epidemií blech či klíšťat, k omezení jejich výskytu by mělo stačit udržovat dvůr uklizený a bez odpadků. Možná u vás nebude nutné použít k ošetření venkovních prostor chemické prostředky, ale v opačném případě si pozorně přečtěte informace uvedené na výrobku, než si vyberete ten vhodný pro vás.
Je nesmírně důležité seznámit se s daným produktem před jeho zakoupením, protože některé výrobky mohou škodit domácím mazlíčkům, rybám i lidem, takže si pečlivě přečtěte, jak výrobek aplikovat a držte se návodu. Pro venkovní použití byste měli volit prostředky určené na ven, jinak byste zbytečně utráceli peníze za produkt, který nevydrží působení slunce a vlhkosti.
Přípravky proti blechám stačí aplikovat pouze na stinná a vlhká místa, kde se blechy rády zdržují. Otevřené prostory, kam svítí slunce, nemusíte ošetřovat. Zaměřte se na oblasti pod keři a stromy, na zastřešená místa, psí boudy a podobně. Toto opatření pomůže dostat pod kontrolu nedospělá stádia blechy, která tvoří většinu populace tohoto parazita.
Přírodní ošetření
Jako alternativa chemických přípravků se nabízí možnost využít na dvoře užitečné hlístice. Hlístice jsou mikroskopičtí červi, kteří se přirozeně nacházejí v půdě. Jejich aplikace se provádí pomocí spreje nebo rozprašovače. Tento druh červů neparazituje na savcích a nijak nepůsobí na člověka, zvířata či rostliny.
Hlístice ovšem aktivně vyhledávají hmyz, jako třeba blechy, a pronikají do těla nedospělého jedince. Zde produkují jed, který blechu během krátké doby zahubí. Hlístice se dokáží rozmnožovat na místě, kde byly vypuštěny, a budou pozitivně působit po několik měsíců.
Další variantou je rozptýlit na trávníku abrazivní látku, například křemelinu. Tento výrobek se skládá z rozemletých schránek mikroskopických fosilií a působí tak, že vysušuje těla dospělých blech, které následně uhynou. Přírodní křemelinu najdete v zahradnictví nebo v obchodě s potřebami pro zvířata. Tento prášek funguje nejlépe tam, kde není příliš vlhko, takže pokud žijete ve vlhké a deštivé oblasti, kde se křemelina rychle smyje, toto ošetření vnějších prostor pro vás není ideální.
Ať už zvolíte pro likvidaci blech a klíšťat jakoukoli metodu, před jejím užitím se poraďte se svým veterinářem. Chemické přípravky – i ty založené na přírodní bázi – mohou ohrozit zvířata, pokud se nesprávně použijí nebo pokud už zvíře trpí nějakými zdravotními problémy.