Co je parazit?
Je to organizmus, který žije celý svůj život, anebo alespoň jeho část, na těle anebo uvnitř těla jiného organizmu – hostitele. Parazit má zpravidla z hostitele určitý prospěch. Parazité se mohou členit do spousty kategorií, pro chovatele domácích zvířat je nejpodstatnější informace o tom, jaký je rozdíl mezi endoparazity a ektoparazity.
Antiparazitika tvoří až 45 % finančních prostředků vynaložených za veterinární léčiva.
Endoparazité
Jsou to cizopasníci, kteří žijí uvnitř hostitele, v jeho útrobách, tkáních či buňkách. U domácích zvířat jsou jimi nejčastěji škrkavky, tasemnice a měchovci.
Ektoparazité
Patří mezi ně organizmy, které žijí mimo hostitele či na jeho povrchu. Mezi ně nejčastější řadíme především blechy, klíšťata, svrab a bodavý hmyz.
Jak se parazitů zbavit?
V boji proti nepříjemným cizopasníkům používáme antiparazitika - látky, které hubí parazity. Antiparazitika tvoří až 45 % finančních prostředků vynaložených za veterinární léčiva. Na našem trhu se nachází nepřeberné množství přípravků, které můžete proti parazitům použít. Před koupí a rozhodnutím se raději poraďte s odborníkem, protože každý přípravek je jiný a každému zvířeti může sednout jiný druh.
Proti vnitřním parazitům se nejčastěji podávají tablety, pasty, sirupy a přípravky, které se aplikují na kůži v oblasti lopatek. Velmi často dělají chovatelé chybu ve frekvenci aplikace odčervovacích přípravků. Štěňata a koťata by měla být odčervena od 2 do 4 týdnů věku. Dále pak do 3 měsíců věku každých 14 dní. Od 3. do 6. měsíce věku každý měsíc. Od 6. měsíce věku pak každého čtvrt až půl roku, a to v závislosti na způsobu života zvířete a prostředí, ve kterém žije.
Antiparazitika proti vnějším cizopasníkům se používají hlavně sezónně. Bohužel díky opakovanému a dlouhodobému vystavení parazita stejnému léčivu, dochází u déle používaných účinných látek velmi často k rezistenci (parazité se stali odolnými proti léčivu). Formy, které se nejčastěji používají, jsou takzvané spot-ony (léčivo se aplikuje ve formě roztoku na malou plochu kůže zvířete), spreje, obojky, pěny a nově i tablety.
Mějte na paměti, že to, co účinkuje u sousedova zvířete, není vždy vhodné pro vašeho domácího miláčka. Spousta přípravků určených pro psy je toxická pro kočky. Většina léčiv se aplikuje v závislosti na hmotnosti zvířete. Některé spot-ony by se neměly používat u zvířat, které se koupají a šamponují. Obojky jsou určeny spíše pro zvířata žijící venku. U štěňat a koťat se používají spreje, aby nedošlo k předávkování. Pokud máte domácnost, kde je větší koncentrace zvířat, může být likvidace parazitů dlouhá a finančně značně náročná. Proto je vždy na místě poradit se s veterinářem.