VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: když psa nebo kočku bodne hmyz

1.2.2021   

První pomoc

Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.

Dejte si pozor především u štěňat, koťat a u malých plemen

Štěňata/koťata, malá plemena psů a kočky - patří mezi nejvíce ohroženou skupinu vzhledem k jejich drobné velikosti versus jedu obsaženém v žihadle. Snažte se bodnutí předcházet. Velká zvířata snáší ve většině případů bodnutí dobře.

Klinické příznaky

Běžná reakce na bodnutí hmyzem je otok, začervenání a svědění. Pokud se jedná o pobodání v oblasti tlamy, jazyka nebo čenichu, může mít pes problém s dýcháním, což je velice nebezpečné. V případě alergie nastupuje takzvaný anafylaktický šok, který s rychlým spádem může ohrozit život zvířete.

Nejčastěji jsou žihadlem zasaženy tlapky. Zvíře má následně sklon je okusovat a olizovat, kvůli bolestivosti může začít kulhat. Problém nastává u alergických psů, při mnohonásobném bodnutní a nebo u bodnutí žihadla na následujících místech na hlavě (jazyk, čumák a hrtan), kde to pro zvíře může být i ohrožující na životě.

Při alergické reakci dochází ke zvracení, slinění, otokům, problémům s dýcháním a bezvědomí. Při pobodání na hlavě se může velmi rychle dostavit otok měkkých tkání a následně dochází k dýchacím problémům. V případě, že zvířeti začnou otékat například oční víčka, čumák nebo jazyk, tak na nic nečekejte a ihned vyhledejte veterinárního lékaře!

První pomoc

  • Nikdy na vytahování žihadla nepoužívejte pinzetu! Mohli byste ze žihadla vymáčknout do rány ještě více jedu.
  • Při bodnutí na těle najděte postižené místo, případně odstraňte žihadlo, potřete místo bodnutí octem nebo speciálním gelem (Fenistil) a poté zachlaďte alespoň na čtvrt hodiny. Pokud se nejedná o mnohonásobné bodnutí, obvykle tento postup stačí. 
  • Při mnohonásobném pobodání, pobodání na hlavě nebo alergické reakci vždy vyhledejte veterinárního lékaře.

Pokud jste zaznamenali dříve u svého zvířete alergii na bodnutí vosou nebo včelou, tak se poraďte s veterinárním lékařem, jaké léky mít pro své zvíře u sebe jako první pomoc před přepravou k veterinárnímu lékaři.

Terapie

Léky proti alergii, otokům, infúzní terapie a ve vážných případech i hospitalizace.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 12)

Témata

Autor článku

1.2.2021

Zdroje

Foto: Adobe stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Ježíšku, přines mi pod stromeček zvířátko…

Našli jste v dopise Ježíškovi od vašich dětí to vroucí přání mít doma něco živého? Nebo o tom již dlouho všichni tajně přemýšlíte a Vánoce se vám zdají jako ideální příležitost? Ještě vteřinku se zastavte a společně se nad článkem zamyslete nad důležitými aspekty tohoto kroku.

Kloubní výživa pro psy, 3. díl: aktivní látky

Minule jsme se seznámili se stavbou kloubu. Nyní už víme, z čeho se kloub skládá a jak se promazává. Poškození kloubní chrupavky je bohužel nezvratné. Na druhou stranu je tu kloubní maz, který může prostřednictvím doplňkového vyživování výrazně pomoci.

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

Odborník

9 přírodních léčebných kúr pro vašeho psa

Když je vašemu psovi zle, jako první byste měli volat veterináře. Zdánlivě zanedbatelné příznaky jsou někdy projevem vážnějšího zdravotního problému, na který domácí léčba nezabere, nebo dokonce napáchá víc škody než užitku. Pokud ale psa trápí jen maličkost, třeba suchá kůže nebo mírně podrážděný žaludek, domácí léčivé prostředky mohou pomoci.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?