Veterinář odpovídá
MVDr. Petra Orlovská
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, názorů ohledně kastrace je hodně, nejprve Vám řeknu pro a proti.
Pokud fenu dáte kastrovat, tak mezi nevýhody patří riziko anestezie a operačního zákroku - za sebe Vám ale mohu říci, že je to rutinní operace a pokud nenastanou při zákroku velké komplikace, na které je ale samozřejmě veterinář připraven, tak vše probíhá hladce. Další nevýhodou je možnost přibírání na váze, to jde ale ovšem řešit přesným dávkováním krmiva a nebo nasazením dietnější stravy. Dále může docházet u fenky k inkontinenci - ale toto riziko je malé, vyskytuje se zřídka a hlavně třeba až v pozdějším věku, což už ale i může být spojeno s věkem.
Pokud mám podtrhnout klady kastrace, tak jako prvním je, že se odstraní riziko březosti a přivedení na svět bez původových štěňat, kterých už teď jsou plné útulky (fenka se Vám nebude hárat a tudíž ji nemusíte hlídat, pokud by se k vám dostal cizí pejsek). Poté to nejdůležitější je zdraví Vaší fenečky, kastrované feny se vyhnou obloukem zánětu dělohy (pyometra), ke kterému dochází po hárání a falešné březosti a čím je fena starší, tím se riziko pyometry zvyšuje. U pyometry je jedinou léčbou, pokud nepřijedete 5min po 12hod, kastrace a obrovská dávka antibiotik. Dále se nemusíte bát v budoucnu nádorů mléčné žlázy, při jejímž zjištění se odebírá na operačním sále celá mléčná lišta plus se fenečka opět vykastruje, aby se nádory nevracely.
Nedejte na rady, že pes změní povahu - nechte fenečku projít pubertou a prvním háráním ať si uvědomí, že je dospělá a poté ji nechte vykastrovat. Fenečka bude stejná jako před kastrací. Pokud bych to měla shrnout, tak fenečku určitě pro její zdraví vykastrujte. Je to vyčerpávající čtení, ale snažila sem se podtrhnout hlavně to důležité.
Pro další dotazy mne neváhejte kontaktovat.
S pozdravem MVDr. Vaisová Petra