Výživa psa: 6 věcí, které možná děláte špatně
Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?
ONLINE
PORADNA
31.7.2018
Hobby
Léto svádí k dovádění se psem venku v přírodě, ve vodě nebo na hřišti. Dejte si ale pozor na nástrahy, které nemusí být partné na první pohled. A nebezpečí nečíhá jen v klíšťatech a hmyzu.
Možná je ten váš chlupáč šampión v přeplavání Máchova jezera tam i zpět, ne každý pes je ale v plavání talent a jsou i tací, kteří nejsou vůbec dobří plavci. Hodně chovatelů zná svého psa a ví, jak na tom je. Pravděpodobně ze psa lepšího plavce neuděláte, můžete mu ale pořídit vestu na plavání, takto si budete jistí oba, že se házení aportu obejde bez strachu.
Časté koupání a dovádění ve vodě s sebou nese také riziko bakteriální infekce. Zvlášť v horkých tropických dnech se ve stojatých vodách – rybnících, jezerech a neudržovaných vodních nádržích – množí řasy, bakterie salmonelly a parazité. Některé z infekcí jsou považovány za zoonózy, takže je váš mazlíček může přenést i vás. Nebezpečná je také leptospiróza, která se nachází v moči hlodavců. Proto vždy mějte při sobě pet lahev s pitnou vodou nejen pro sebe, ale i pro svého čtyřnohého přítele. Pokud pes po výletě ztratil chuť k jídlu, má průjem nebo je letargický, navštivte veterináře.
I psům hrozí popáleniny od sluníčka. Nejnáchylnější jsou místa bez srsti, například uvnitř uší, na břichu a hlavně špičce nosu. Ohrožena jsou zejména krátkosrstá plemena, naháči a psi se světlou srstí a světlou kůží. Pejska můžete ochránit hned dvakrát: nechoďte na procházky, kolem poledne a po poledni, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, a na citlivá a neosrstěná místa aplikujte opalovací krém pro psy. Nikdy nepoužívejte opalovací krém pro lidi!
Léto patří grilování s přáteli a rodinou. Pozor ale na popáleniny od grilu a kosti z vařeného a tepelně upraveného masa, které se mohou rozštěpit a poškodit psovi střeva. Dlouho netknuté zapomenuté maso, které pes vyčenichá, už může být plné bakterií a potenciálního onemocnění.
Prošli jste se někdy bosky po horkém asfaltu? Pravděpodobně ne. Rozpálené povrchy, obzvlášť ve městech, mohou citlivým psím tlapkám způsobit popáleniny druhého až třetího stupně. Choďte proto na procházky, když venku není úmorné horko, a snažte se chodit se psem po trávě a nezpevněních cestách. Jednoduchý tip, jak zjistit teplotu povrchu: položte na něj dlaň, pokud vás pálí, pravděpodobně bude pálit i tlapky vašeho pejska.
Psi se často oženou po včele i jiném hmyzu, chňapnou a spolknou je. Často toto chňapnutí ale končí u veterináře, protože hmyz psa bodne nebo kousne a on dostane alergickou reakci. Některý hmyz v sobě může mít parazity, které psovi způsobí žaludeční problémy nebo ho mohou nakazit nemocí. V případě silného otoku, kopřivky, potíží s dýcháním, nadměrného slintání, zvracení, průjmu a dezorientaci okamžitě jeďte ke svému veterináři.
Možná patříte mezi tvrďáky, kteří nikdy nedali psovi ani pamlsek navíc, jste dostatečně důslední a znáte základní pravidla krmení. Ale ruku na srdce, opravdu víte všechno?
Chovatel
Také morčatům může onemocnět kůže. Poslední dobou tyto případy přibývají a chovatelé se pochopitelně snaží léčit zvířátko zavčasu. V tomto článku se zaměříme na onemocnění kůže a podkoží u morčat, protože ve veterinární praxi nabývají na významu.
Znáte to, upírají se na vás ty nejsmutnější psí oči a dožadují se dobroty. A vy si říkáte, jestli pejskovi to, co zrovna držíte v ruce, dát můžete, nebo ne. Teď už vědět budete. Shrnuli jsme pro vás, co je pro pejska vhodné a zdravé a čemu se raději vyhnout.
Ať už doma máte chlupatou kouli, nebo nezbedné koťátko, je nadmíru důležité dostat do jejich programu nějaký pohyb. Představujeme pár nápadů, jak na to.
Udržet mír v domácnosti s více kočkami může být občas problém. Syčení, kousání a škrábání je proně stejně nepříjemné, jako pro jejich páníčky. Proto pro vás máme několik užitečných tipů, jak incidentům zabránit.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!