VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Enukleace + nízký srdeční tep

Otázka 14.2.2020     Pes

Dobrý den, potřebovala bych poradit... Můj pes má už přes 2 měsíce problém s okem. Jeden veterinář zanedbal zánět a můj pes skončil s vysokým očním tlakem - nejvyšší hodnota byla 97. Má utrženou sítnicí, subluxaci čočky, která je vklíněná do zornice a vysoký nitrooční tlak. Bohužel, na oční pozadí nejde vidět, je tam sraženina a pořád praskají cévky. Dostali jsme kapky - Timolol a Solusin. Před pár dny se pes zhoršil, oko začalo téct, bylo opět bolestivé (při poslední kontrole před 2 týdny byl bez bolesti) a hodně rychle dýchal. Dnes nám bylo doporučeno operativní odstranění oka. Před operací se pro můj klid udělalo sono srdce, pes má minimálně 10 let - nevíme přesně, byl odebrán ze špatných podmínek a vzala jsem si jej ze spolku. Při sonu se zjistil velice nízký tep - i přes stres na veterině to bylo pouze 84 tepů za minutu, zvětšená levá komora a mírná hypertenze. V tomto stavu do narkózy nemůže, aby se srdce nezastavilo. Dostal Enap 10mg - půl tabletky co 12 hodin a za 14 dní kontrola a operace (odstranění oka) - ta by se provedla v celkové narkóze s řízenou plicní ventilací. Je ovšem dobré a nutné operaci podstoupit? Nitrooční tlak byl na dnešní kontrole nejnižší za celou dobu - 50. Mám o psa opravdu velký strach, proto bych nerada podstoupila takové riziko, pokud to není opravdu naprosto nezbytné... Naši paní veterinářce věřím, jen bych chtěla slyšet i jiný názor, mám opravdu strach... Moc děkuji za odpověď, pěkný den.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, pokud je operace plánovaná zhruba za 14 dní, máte čas na to, abyste zjistili, jestli je nebo není operace nutná, je možné, že se na současné medikaci bude oko lepšit. Nmeohu Vám říci svůj názor, když jsem psa neviděla. Určitě bych ale neváhala navštívit specialistu oftalmologa a případně i kardiologa pro druhý názor.

Reakce od tazatele

Moc děkuji za rychlou reakci. Na specializovanou oftalmologickou veterinu chodíme. Problém je právě to, že se stav stále mění, jednou je oko úplně bez bolesti a tlak klesá, ale po pár dnech se zase zhorší... Nejspíše prý praskají další cévky... Pokud ale tento stav psa neohrožuje na životě, nechci takto riskovat a podstupovat narkózu ani sedaci...

Reakce od veterináře

Ne všechny choroby psa ohrožují na životě, mohou mu ho ale krajně znepříjemňovat. Vždy je třeba zvážit přínosy a rizika zákroku a to Vám vše jistě veterinář vysvětlí. Přeji Vám, ať to co nejlépe dopadne.

Další zajímavý obsah

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?