Stravování želvy nádherné: maso, ovoce i zelenina
Správná a vyvážená strava je základem spokojenosti a zdraví zvířete. Proto jsme pro vaši vodní želvu sepsali chutné menu, díky kterému bude plavat blahem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 1.6.2021 Želvy
Dobrý den, máme dvě, rok a půl staré želvy zelenavé. Byly venku ve výběhu, vše v pořádku, poté jsme zimovali - také v pořádku. Po zimování jsme je dali opět do výběhu a želvy začaly slábnout. Jedna na tom byla lépe, nicméně ta druhá během chvíle rapidně ubrala a to ze 70g na 50g. Přestala úplně žrát a pohybovat se. Vzali jsme je tedy na veterinu, kde se zjistilo, že mají roupy. Ta, co na tom byla opravdu špatně, dostala injekci ( nějaký nakopávač ) a dostali jsme s sebou léky na roupy na 5 dnů, vitamíny a vápník ( ten se dává obden ) , vše jsme smíchali s kapkou přesnídávky a vody a podávali každý den přímo do zobáku. Ta, co na tom byla lépe, je již zcela v pořádku, leze, žere, je čilá. Ta druhá se pomaličku začíná pohybovat, ale stále nežere. Je to už přes týden a momentálně je každý den na kapce přesnídávky s vitamíny a obden s vápníkem. Má zalepené obě oči, pouze pootevřené jedno oko. Můj dotaz zní, zda ji mohu přikrmovat i jinak. Přesnídávka se mi dlouhodobě nezdá jako vhodná. Například rozmixovat pampelišky, jitrocel apod. a podávat stříkačkou, ale zas aby se nezadusila. Opravdu si nevím rady a chci jí pomoci. Od návštěvy veterináře je máme doma na hoblinách, které každé ráno a večer vlhčím. Mají tam světlo denní i výhřevné, misku s vodou, domečky, trs s jetelem a každé ráno dávám čerstvé listy jitrocele, mlíčáku a pampelišky.
Veterinář odpovídá Veterina Hloubětín PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Tento stav u želvičky se nazývá posthibernační anorexie a bohužel k němu někdy po probuzení dochází. Želvičku je určitě dobré přikrmovat rozmixovanými pampeliškami i jitrocelem, též pomáhají koupele ve vlažné vodě a samozřejmě dostatek UV záření. Jestli se nebude lepšit, bylo by rozumné znovu navštívit veterinárního lékaře. U nás na klinice v těžších případech takové želvičky hospitalizujeme, podáváme výživu injekčně a krmíme je sondou. s pozdravem MVDr. Pavelková
Reakce od tazatele
Moc děkuji za odpověď. Zkoušela jsem to, ale zeleň bohužel nejde rozmixovat tak, aby šla natáhnout a následně vystříknout ze stříkačky ( i přesto, že má širší hrdlo ). Když přidám vodu, natáhne jen tu nazelenalou vodu. Podala jsem tedy přesnídávku s vitamíny a trochou této vody. Stále to ale nejspíš není ideální. Neexistuje nějaká tekutá strava pro želvy? Na internetu hledám již několik dnů a nic jsem nenašla.
Reakce od veterináře
Dobrý den. Existuje přípravek původně pro hlodavce RODICARE INSTANT, který můžete použít pro herbivorní plazy. Jedná se o prášek, který rozpustíte ve vodě. Též můžete zkusit želvičce nabídnout malinu, hroznové víno, banán, atd. Ovoce se podává spíše ojediněle, ale v případě nechutenství funguje docela dobře. Hodně štěstí při krmení přeje MVDr. Pavelková
Správná a vyvážená strava je základem spokojenosti a zdraví zvířete. Proto jsme pro vaši vodní želvu sepsali chutné menu, díky kterému bude plavat blahem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKV minulém článku jsme se zaměřili na základní vybavení terária suchozemské želvy, dneska si řekneme více podrobností o dalším vybavení.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKChovatelka Denisa Kratochvílová chová kromě jiných zvířat také suchozemskou želvu Joyho. V sérii článků vám bude předávat své zkušenosti a tipy, jak se správně starat o tento druh mazlíčka.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKKdyž si pořídíte svou první suchozemskou želvičku, měli byste pro ni mít připravené terárium a případně také venkovní či balkónový výběh. Převoz je pro ni velmi stresující. Myslete proto na to, aby byly podmínky co nejlepší.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKCo můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!