Jak na balkonový výběh pro želvu zelenavou
Věděli jste, že na balkoně můžete své želvě snadno vybudovat výběh, kde se bude mít téměř jako v přírodě?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 1.6.2021 Želvy
Dobrý den, máme dvě, rok a půl staré želvy zelenavé. Byly venku ve výběhu, vše v pořádku, poté jsme zimovali - také v pořádku. Po zimování jsme je dali opět do výběhu a želvy začaly slábnout. Jedna na tom byla lépe, nicméně ta druhá během chvíle rapidně ubrala a to ze 70g na 50g. Přestala úplně žrát a pohybovat se. Vzali jsme je tedy na veterinu, kde se zjistilo, že mají roupy. Ta, co na tom byla opravdu špatně, dostala injekci ( nějaký nakopávač ) a dostali jsme s sebou léky na roupy na 5 dnů, vitamíny a vápník ( ten se dává obden ) , vše jsme smíchali s kapkou přesnídávky a vody a podávali každý den přímo do zobáku. Ta, co na tom byla lépe, je již zcela v pořádku, leze, žere, je čilá. Ta druhá se pomaličku začíná pohybovat, ale stále nežere. Je to už přes týden a momentálně je každý den na kapce přesnídávky s vitamíny a obden s vápníkem. Má zalepené obě oči, pouze pootevřené jedno oko. Můj dotaz zní, zda ji mohu přikrmovat i jinak. Přesnídávka se mi dlouhodobě nezdá jako vhodná. Například rozmixovat pampelišky, jitrocel apod. a podávat stříkačkou, ale zas aby se nezadusila. Opravdu si nevím rady a chci jí pomoci. Od návštěvy veterináře je máme doma na hoblinách, které každé ráno a večer vlhčím. Mají tam světlo denní i výhřevné, misku s vodou, domečky, trs s jetelem a každé ráno dávám čerstvé listy jitrocele, mlíčáku a pampelišky.
Veterinář odpovídá Veterina Hloubětín PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den. Tento stav u želvičky se nazývá posthibernační anorexie a bohužel k němu někdy po probuzení dochází. Želvičku je určitě dobré přikrmovat rozmixovanými pampeliškami i jitrocelem, též pomáhají koupele ve vlažné vodě a samozřejmě dostatek UV záření. Jestli se nebude lepšit, bylo by rozumné znovu navštívit veterinárního lékaře. U nás na klinice v těžších případech takové želvičky hospitalizujeme, podáváme výživu injekčně a krmíme je sondou. s pozdravem MVDr. Pavelková
Reakce od tazatele
Moc děkuji za odpověď. Zkoušela jsem to, ale zeleň bohužel nejde rozmixovat tak, aby šla natáhnout a následně vystříknout ze stříkačky ( i přesto, že má širší hrdlo ). Když přidám vodu, natáhne jen tu nazelenalou vodu. Podala jsem tedy přesnídávku s vitamíny a trochou této vody. Stále to ale nejspíš není ideální. Neexistuje nějaká tekutá strava pro želvy? Na internetu hledám již několik dnů a nic jsem nenašla.
Reakce od veterináře
Dobrý den. Existuje přípravek původně pro hlodavce RODICARE INSTANT, který můžete použít pro herbivorní plazy. Jedná se o prášek, který rozpustíte ve vodě. Též můžete zkusit želvičce nabídnout malinu, hroznové víno, banán, atd. Ovoce se podává spíše ojediněle, ale v případě nechutenství funguje docela dobře. Hodně štěstí při krmení přeje MVDr. Pavelková
Věděli jste, že na balkoně můžete své želvě snadno vybudovat výběh, kde se bude mít téměř jako v přírodě?
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPoslední říjnové, a zatím slunečné dny, můžete vyrazit za poznáním na Výstaviště v Lysé nad Labem, kde se 26.–30. října 2016 koná celostátní výstava exotické fauny a flóry.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKAbych vám pověděla o želvách trochu víc, nejen o našem zelenavém Joym, rozhodla jsem se sepsat pár informací i o ostatních zástupcích rodu Testudo.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKSpolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKVeterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!