VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Zvracení agamy vousaté

Otázka 10.12.2019    

Dobrý den, máme v teráriu 3 agamy vousaté. Dvě samice, jednoho samce, Mají se rádi neperou se. Každá ze samic už měla dvakrát snůšku. Všem jim jsou 2 roky. Jedna ze samic je jakoby nafouklá, včra vyzvracela nějaké zophobasy. Od té doby dvakrát zvracela téměř přes celé terárium čirou vodu ve velkém množství. Nebyla koupaná - že by se nějak přepila nebo tak tedy nehrozilo. Nyní si drbe bradu ale před svlekem není. Má velké nafouklé břicho a nechová se tak, jako jsme zvyklí - tedy není šťastná. Jinak terárium je 170 x120x60 cm (VxŠxH). UVB, dvě výhřevné a dvě plnospektruální zářivky mají. 3D stěnu, větve - ale i stinný kout a velkou misku s vodou. Nevíme kde by mohla být chyba, či co se jí mohlo přihodit. Prosím tedy o radu.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý večer, Váš problém mně byl přesměrován, čili předpokládám, že už máte v tuto chvíli vyřešen. Mohlo by se jednat o zadrženou snůšku, zácpu nebo i o selhání ledvin. Doporučila bych Vám koupel ve vlažné vodě, cca 10 minut, poté by se měla agama vyprázdnit. Zácpa hrozí především tehdy, kdy došlo k většímu požití hmyzu s tvrdou schránkou bez předchozí adaptace. Zadrženou snůšku odhalí veterinární lékař pomocí RTG vyšetření. Hezký večer.

Další zajímavý obsah

Zoonóza: onemocnění přenášené ze zvířete na člověka. Existuje jich více jak 200 druhů!

Zoonózy představují významnou část hlášených infekčních onemocnění v České republice. Přenáší je celá řada zvířat, u domácích mazlíčků se s nimi nejvíce setkáte u psů a koček. Typickou zoonózou jsou například nemoci, které přenáší klíště obecné. Dávejte si proto pozor a čtěte, které z nich vám nejvíc hrozí a jak se můžete chránit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Paměť vašeho psa: zjistěte, jak je na tom pomocí jednoduchého testu

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou má váš pes paměť a jak funguje? Všichni víme, že si pejsek umí zapamatovat kdejakou lumpárnu a naopak při tréninku dělá, že to či ono zapomněl. Psí a lidská paměť funguje rozdílně. Lidé si uchovávají vzpomínky jako živé obrazy. Podle studií si psi obrazy nevytváří, ale mají takzvané „otisky“ událostí, kde hrají roli zvuky, pohyby a pachy. Otestujte si, jak je na tom váš pejsek!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?