Co způsobuje africký mor prasat?
Jedná se virové onemocnění, které má na svědomí virus z čeledi Iridoviridae, vyskytující se především v Africe, Španělsku, Itálii a na Balkánu. Onemocnění je téměř 100% smrtelné. Postihuje jak prase divoké, tak i domácí! Původním rezervoárem bylo prase bradavičnaté, od kterého se infikovala klíšťata. Onemocnět mohou prasata všech věkových kategorií.
Jak se onemocnění šíří?
Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění. Virus se nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech, v sekretech a exkretech nemocných zvířat. Prase je infekční v době, kdy již jsou patrné projevy nemoci, ale také 1–2 dny před klinickými příznaky. Inkubační doba je 5–8 dní. Přenáší se přímým kontaktem nebo nepřímo produkty živočišného původu. Nepřenáší se vzduchem.
Na území České republiky se mor vyskytuje poprvé, očkování není možné a pokud se onemocnění nepodaří zastavit, hrozí především velké ekonomické ztráty na chovu prasete domácího.
Jak nakažené prase vypadá?
Typickým příznakem je zvýšená tělesná teplota až 42 °C. Zvíře těžce dýchá, zrychluje se i srdeční činnost, je apatické, trpí krvavým průjmem, nepřijímá potravu, může zvracet a mít cyanózu (zfialovění) kůže. Klinické příznaky se podobají klasickému moru prasat (KMP), ale průběh je rychlejší. Při perakutní formě zvíře umírá během několika hodin. Naopak vzácnou chronickou formu mohou prasata přežít a jsou pak zdrojem viru a dalšího šíření.
Jak vypadá pitevní nález?
Pitva odhalí zvýšenou krvácivost. Krváceniny se nacházejí v mízních uzlinách, ledvinách a dalších orgánech. Nejdůležitějším nálezem je výrazné zvětšení sleziny (na rozdíl od klasického moru prasat).
Africký mor prasat versus člověk?
Virus není přenosný na člověka.
Jak ochránit prase v drobnochovu
Pokud doma máte v chlívku prasátko, měli byste zamezit kontaktu s volně žijícími prasaty kvalitním oplocením a nezkrmovat zbytky z kuchyně a zeleným krmivem, které mohlo být v kontaktu s divokými prasaty.
Jestliže najdete uhynulé prase, nepřibližujte se k němu a okamžitě nález nahlaste na krizovou linku krajské veterinární správy, která funguje nepřetržitě. Informace jsou dostupné na www.svscr.cz. Je naprosto nezbytné dodržovat bezpečnostní opatření, jelikož virus je snadno přenositelný na oděvu a obuvi.
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa 53 nalezených uhynulých divokých prasat. Nově bylo onemocnění potvrzeno u jedince nalezeného v katastrálním území Lužkovice. Celkem tak je ke dni 14. 7. 2017 potvrzených 31 nálezů. V 17 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Na výsledky vyšetření čtyř vzorků se čeká.