VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Virus vztekliny ve vnějším prostředí

Otázka 5.1.2022    

Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho je virus vztekliny schopen přežít ve vnějším prostředí. Cca před čtyřmi měsíci jsem procházela okolo přejetého zvířete, nejspíš to byla liška. Od té doby jsem začala přemýšlet nad tím, že liška mohla mít vzteklinu a já jsem mohla stoupnout do její krve, kousku masa nebo slin. Byla tma, tak jsem pořádně neviděla,zda jsem do něčeho nešlápla, následně jsem si ani ničeho podezřelého nevšimla na podrážkách bot, ale těch myšlenek se pořád nemůžu zbavit. Mám strach, že jsem virus z bot roznesla po bytě a teď se můžu nakazit (mám na rukou různé oděrky, které někdy krvácejí, nebo bych si ho třeba nějak zanesla do pusy nebo očí). Dokázal by virus tak dlouho přežít například na klice u dveří? Nebo někde v koupelně, kde je větší vlhkost? Podobně jsem asi před měsícem procházela v blízkosti něčeho, co zřejmě byly zbytky mrtvého ptáka (asi holuba), bylo tam trochu peří a krve. Vím, že v ČR se vzteklina nevyskytuje, ale tu lišku jsem viděla v lese cca 30km od Rakouska a 60km od Slovenska, na ptáka jsem narazila v Brně.

Veterinář odpovídá MVDr. Petra Orlovská PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, virus vztekliny se nachází ve slinných žlázách nakažených zvířat a v mozkové tkáni. Je velmi nepravděpodobné, že by byla liška vůbec nakažena a že byste si virus donesla domů. Nakažení ptáků je velmi vzácné. Ve vnějším prostředí přežívá virus dle podmínek. Ve 20°C žije cca týden, ale sluneční záření jej do 1 hodiny zničí. Stejně tak ho ničí desinfekční prostředky a vysoké teploty (horká voda). Ano v půdě a pod bodem mrazu může vydržet i několik týdnů, ale to u Vás doma určitě takové podmínky nemáte. Naše země je od roku 2004 prostá vztekliny (nevyskytuje se zde - máme zavedený monitoring a povinnou vakcinaci), stejně na tom je i Rakousko. Slovensko hlásilo poslední výskyt v roce 2015 a od té doby provádí vakcinaci lišek. Takže se vážně nemáte čeho obávat. S pozdravem MVDr. Orlovská

Další zajímavý obsah

Hobby

10 znamení, že má váš pes či kočka možná rakovinu

Mnoho lidí se neuvědomuje, že rakovina se týká nejen člověka, ale také našich domácích mazlíčků. Rakovina patří mezi nejčastější zabijáky psů i koček. Zde je několik příznaků, které vám napoví, že s vaším mazlíkem není něco v pořádku. Nutně to nemusí znamenat to nejhorší, je ale potřeba co nejrychleji vyhledat veterináře. Stejně jako u lidí platí – čím dříve se na nemoc přijde, tím lépe.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?