1. Olej s vitamínem E pro zdravou kůži
Vitamín E je vysoce účinný antioxidant, který pomáhá oddalovat projevy stárnutí. (Antioxidanty zabraňují poškození volnými radikály, které podle vědců přispívají ke stárnutí.) Vašemu psovi o udržení mladistvého vzhledu sice nejde, ale i tak mu vitamín E prospěje. Tento vitamín posiluje obranyschopnost vůči UV záření, což je potřeba zejména u psů, kteří tráví hodně času venku. Olej s vitamínem E také můžete použít na ošetření suché pokožky. Olej vmasírujte pejskovi do kůže. Kapsle s vitamínem E můžete i rozlomit a použít k ošetření bradavic, mozolů nebo suchých míst na kůži. Pokud pes takto malé množství oleje olíže, nic se mu po jeho požití nestane.
2. Izotonické nápoje na doplnění tekutin při průjmu
Nápoje bez příchuti na doplnění elektrolytů (nápoje pro sportovce nebo nápoje pro děti) pomáhají nejen sportovcům doplnit tekutiny a malým dětem zotavit se z nemoci, ale dodají také zvířecímu pacientovi potřebné tekutiny a elektrolyty, když zrovna bojuje s průjmem. Psi při průjmu ztrácejí tekutiny a elektrolyty, jejich doplnění nápojem bohatým na obojí je tedy vhodné, zejména když se zvířeti ještě nevrátila zdravá chuť k jídlu. Před podáním těchto nápojů se poraďte s veterinářem, jaké množství nápoje máte psovi dát a jestli je nutná další léčba.
3. Jogurt pro psy
Obyčejný bílý jogurt může být pro psa zdravý pamlsek. Živé probiotické kultury obsažené v jogurtu také přispívají k udržení zdravé střevní mikroflóry. Zažívací trakt psa se ale od toho lidského liší, proto je lepší zvolit produkt určený speciálně pro psy. Probiotické výživové doplňky jsou běžně k dostání v obchodech a u veterináře. Vybírejte pouze kvalitní výrobky ověřených značek, abyste měli jistotu, že kupujete bezpečný a účinný přípravek.
4. Heřmánkový čaj na mírné podráždění žaludku
Heřmánek uklidňuje žaludek tím, že uvolňuje svalové napětí a pomáhá od křečí. Navíc mírní zánět sliznic, účinně tedy působí proti zánětu žaludku a střevní sliznice. Heřmánkový čaj můžete přidat psovi do jídla nebo do misky s vodou, případně mu jej můžete podat stříkačkou přímo do tlamy. Dlužno podotknout, že není vždy jednoduché naučit psa pít něco jiného, než je zvyklý. Heřmánek je dále vhodný na lehké vyrážky a podrážděnou kůži. Uvařte silný heřmánkový čaj, přelijte ho do čisté nádoby s rozprašovačem a nechte jej vychladit v lednici. Pak větší množství tekutiny nastříkejte na zarudlou nebo podrážděnou pokožku pro okamžité zmírnění potíží – a bez štípání.
5. Ovesné vločky proti svědění
Pokud jste měli jako děti plané neštovice, možná jste se koupali v lázni z ovesných vloček pro zmírnění svědění. Ovesné vločky obsahují chemické látky nazývané avenanthramidy a fenoly, které mají protizánětlivé účinky. Zvířatům s kožními alergiemi a povrchními infekcemi se může díky ovesným vločkám okamžitě ulevit. Tato léčba je obzvlášť vhodná pro psy, které trápí nadměrně svědící tlapky. Navíc jsou ovesné vločky stoprocentně přírodní a taky dobře chutnají. Pro přípravu domácí léčebné kúry rozemelte ovesné vločky na jemný prášek a smíchejte je s vodou. Vzniklou hmotu aplikujte jako obklad s vysoušecími účinky na postižená zanícená místa. Pokud se váš pes nechá vykoupat, můžete přidat ovesný roztok do koupele a pejska v ní nechat pět až deset minut.
6. Epsomská sůl na rány
Epsomská sůl je bohatá na magnézium a poskytuje úlevu od bolesti svalů. Má také protizánětlivé účinky a hodí se k mytí a čištění ran. Epsomská sůl otvírá a vysouší abscesy, takže uvolňuje tlak v ráně a umožňuje její hojení. Často se používá pro koupel kopyt u koní a dále u psů s boláky mezi prsty. Pro přípravu koupele pro psa smíchejte epsomskou sůl s teplou vodou. Aplikujte třikrát denně a pokaždé nechte působit pět až deset minut.
7. Oleje pro prevenci blech
Pokud neradi používáte běžné chemické produkty proti blechám, zřejmě jste hledali nějakou přírodní alternativu. Existuje řada receptů – některé jsou dobré, některé špatné. Vysoce účinné mohou být esenciální oleje, ale ty se musí ředit, aby psovi neublížily. (Pozor: Některé oleje jsou bezpečné pro psy, ale jedovaté pro kočky. Ohledně použití se poraďte s veterinářem.) Dobrý je kokosový olej, který můžete psovi podat orálně nebo jej vetřít do srsti. Čím vyšší je obsah kyseliny laurové v oleji, tím bude olej účinnější. Spousta méně kvalitních olejů má obsah kyseliny laurové velmi nízký. Kokosový olej se také hodí pro použití společně s esenciálními oleji. Nejdříve psovi vyčistěte srst hřebenem určeným na vyčesávání blech. To provádějte každý den. Pak pejska umyjte přírodním šamponem proti blechám. Vezměte půl litru organického ovesného šamponu a přidejte do něj dvě polévkové lžíce nimbového oleje nebo Tea tree oil. Dobře protřepte a koupel může začít. Pejska koupejte jednou týdně nebo podle potřeby. Myslete na to, že nesprávně ředěný Tea tree oil a jiné esenciální oleje mohou být pro zvířata toxické, proto se nejdříve poraďte s veterinářem. Také mějte na paměti, že stoprocentně přírodní přípravky jako tento mohou pomoci s odpuzováním blech, ale pokud už psa blechy napadly ve větším počtu, přírodní léčba nejspíš nebude účinná.
8. Peroxid vodíku, jedlá soda a prostředek na nádobí proti zápachu
Setkání se skunkem může kromě zarudnutí, otoku, kýchání a dalších symptomů u psa zapříčinit nepříjemný zápach. Proti zápachu pomůže smíchat peroxid vodíku, jedlou sodu a prostředek na mytí nádobí, což zbaví zápachu nejen psí srst, ale i všechno ostatní, s čím pes přišel do styku. Smíchejte čtyři hrnky peroxidu vodíku s jednou třetinou hrnku jedlé sody a přidejte jednu malou dávku prostředku na nádobí. Roztokem psa důkladně potřete. Po pěti minutách působení pečlivě omyjte a v případě potřeby celý postup opakujte. Sice to není příliš voňavé téma, ale může se vám hodit informace, že tento roztok účinkuje i při zápachu análních žláz.
9. Kořen lékořice proti svědění
Kořen lékořice je něco jiného než ta lékořice, na které si pochutnáváme. Jde vlastně o formu kortizonu a ten zmírňuje podráždění kůže a snižuje potřebu škrábat se. Lahvičky s kořenem lékořice najdete v prodejnách s léčivy. Produkty s lékořicí určené speciálně pro psy najdete také v chovatelských potřebách. Některé přípravky určené k léčbě alergických příznaků u psů také mohou obsahovat kořen lékořice. Pokud jste psa umyli šamponem proti blechám, ale srst ho pořád svědí, zkuste domácí bylinkový přípravek. Smíchejte pět kapek kořene lékořice, pět kapek kořene pampelišky a pět kapek kočičího drápu (vilkakora). Z výsledného roztoku nakapejte pět kapek psovi přímo do tlamy, a to jednou denně po dobu dvou týdnů. Kortizon je steroid, proto se před použitím těchto přípravků poraďte s veterinářem, abyste předešli možným interakcím či vedlejším účinkům, pokud váš pes současně užívá jiná léčiva. Mimoto mohou některé přípravky s kořenem lékořice vést ke snížení hladiny draslíku v krvi, svalovému selhání a poškození ledvin. Než sáhnete po přírodních léčivech, ujistěte se, že váš veterinář se dobře orientuje v holistické medicíně. Jedlá soda, prostředek na nádobí, peroxid vodíku a heřmánkový čaj najdeme běžně v domácnostech, a mohou tedy lehce posloužit také jako domácí léčba pro vašeho domácího mazlíčka. Nejdříve ale nezapomeňte probrat s veterinářem případné neobvyklé příznaky, které váš pes má, a poraďte se, zda je domácí léčba pro řešení jeho potíží vhodná. Prostředek, jak ulevit svému čtyřnohému společníkovi od potíží, máte dost možná na dosah ruky.