Dobrý den, musíte položit dotaz, aby na něj bylo odpovězeno. Pokud nás jen zdravíte fotkou opiček. Tak zdravíme i nazpět, jsou krásné. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od tazatele
Tak ještě jednou dobrý den psala sem vám ohledně opiček jenže se to nějak celý neodeslalo mám dotaz s přítelem bysme si chtěli pořídit opičku kapucín jenže v Čr nemůžeme nikoho najít kdo chová tendle druh tak jsme psaly na pár inzerátu ze zahraničí ozvala se mi paní která je má ale bydlí Ve velký británii tak píšu o dotaz jestli to není třeba zakázané přepravit do Čr opičky a také jestli to třeba není množka přeprava opiček je za 396€ ale to není podstatné jen by mě zajímalo jestli je todle normální takova přeprava opičky sem k nám do Čr nevím jestli někdo má s tímhle zkušenost předem děkuji za odpověď na z pátek
Jinak sem omlouvám za nedorozumění
Reakce od veterináře
Dobrý den, vzhledem k tomu že Malpa Kapucínská patří dle vyhlášky 411/2008 Sb.( vztahující se k zákonu 246/1992 Sb. o ochraně zvířat proti týrání) paragraf 2, odst. 3 cituji ,,z třídy savců (Mammalia) jsou druhy zvířat vyžadující zvláštní péči písm. a) z řádu primáti (Primates) všechny druhy", tedy patří mezi zvířata vyžadující zvláštní péči, tak to není úplně jednoduché. Dle této vyhlášky par. 4 musíte mít schválenou žádost o povolení chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči státní veterinární správou. Dále potřebujete od ministerstva životního prostředí povolení k dovozu exotického zvířete z jiné země na to se vztahuje Nařízení rady 865/2006 Sb. o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES) č. 338/97 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s těmito druhy., vzor je součástí příloh tohoto nařízení. Dle zákona 246/1992 Sb. musíte navíc být schválená jako chovatel
§ 13 odst. 6: Žádost o povolení chovu podle odstavce 5 musí obsahovat
a) identifikační údaje žadatele a místo chovu na území České republiky,
b) druh a počet chovaných jedinců,
c) stručný popis chovu a jeho vybavení,
d) souhlas odpovědné osoby s prováděním kontroly chovaného jedince nebo skupiny druhu zvířat vyžadujícího zvláštní péči, míst a zařízení, v němž jsou tato zvířata chována, a prostor s chovem spojených, zejména prostor pro skladování krmiv.
To znamená, že Vám podmínky chovu musí schválit státní veterinární správa a pro Malpu kapucínskou určitě nebude stačit Váš příbytek ať už je to byt nebo rodinný dům s nějakou klecí.
Povolení se vydává na tři roky a poté může být prodlouženo na základě písemné žádosti. Pokud se ale změní podmínky chovu, je chovatel povinen to do třiceti dnů úřadu, který vydal povolení, ohlásit. Příslušný úřad ale může v případě změny podmínek povolení k chovu i úplně odejmout, pokud nové podmínky nejsou vyhovující. Výjimkou z povinnosti žádat o povolení jsou pouze zoologické zahrady a záchranné stanice, a dále také chov loveckých dravců.
A co se týče té přepravy, malpu musí provázet veškeré papíry jako je CITES, rodokmen, zda byla narozena v zajetí a po jakých rodičích, veterinární osvědčení dané země, že je povolen vývoz do země naší. Paní, která zvířata chová musí být v jejich zemi též registrována a schválená pro obchodování s těmito druhy zvířat. Zvíře musí být nezaměnitelně označeno například mikročipem nebo tetováním. Kontrola zdravotního stavu a potvrzení veterinářem, že je zvíře schopno přepravy. Kontrola zvířete jak jeho zdravotního stavu tak zda má veškeré doklady probíhá i na letišti jak v místě odletu tak v místě příletu, kde jsou kontrolovány i vaše veškeré doklady jako povolení pro chov, schválené podmínky chovu, kupní smlouva, povolení o dovozu a další.
Když to řeknu ve zkratce, tak je toho taková hromada a takových papírů a to nemluvím o podmínkách chovu, které nemůžete splnit, protože ty požadavky jsou velmi přísné, tak být Vámi si s přítelem pořídím pejska a nebo jiné exotické zvíře, na které u nás není potřeba povolení jako jsou třeba plazi, nebo exotičtí ptáci, kteří jsou u nás k sehnání a kde si můžete chovatele prověřit, zda splňuje podmínky chovu.
S pozdravem MVDr. Orlovská Petra
Průjem, stejně jako zvracení, může být důležitým symptomem nejen gastrointestinálního, ale i systémového onemocnění. Při průjmu dochází k velkým ztrátám vody, následné dehydrataci a dysbalanci elektrolytů, proto je na místě urychleně vyhledat pomoc veterinárního lékaře.
Králici jsou větší osobnosti než si lidé myslí. Kdo kdy měl králíčka, tak to chápe. Stejně jako jiná zvířata, také oni komunikují prostřednictvím řeči těla a různých zvuků, které můžete snadno vypozorovat.
Poslední říjnové, a zatím slunečné dny, můžete vyrazit za poznáním na Výstaviště v Lysé nad Labem, kde se 26.–30. října 2016 koná celostátní výstava exotické fauny a flóry.
Uvažujete o tom, že si místo psa či kočky pořídíte papouška? Chov ptáka se může zdát méně náročný, je to ale téměř naopak. Odborníci se shodují: před pořízením papouška zvažte své možnosti.