Veterinář odpovídá
MVDr. Petra Orlovská
PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, musíte položit dotaz, aby na něj bylo odpovězeno. Pokud nás jen zdravíte fotkou opiček. Tak zdravíme i nazpět, jsou krásné. S pozdravem MVDr. Orlovská
Reakce od veterináře
Dobrý den, vzhledem k tomu že Malpa Kapucínská patří dle vyhlášky 411/2008 Sb.( vztahující se k zákonu 246/1992 Sb. o ochraně zvířat proti týrání) paragraf 2, odst. 3 cituji ,,z třídy savců (Mammalia) jsou druhy zvířat vyžadující zvláštní péči písm. a) z řádu primáti (Primates) všechny druhy", tedy patří mezi zvířata vyžadující zvláštní péči, tak to není úplně jednoduché. Dle této vyhlášky par. 4 musíte mít schválenou žádost o povolení chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči státní veterinární správou. Dále potřebujete od ministerstva životního prostředí povolení k dovozu exotického zvířete z jiné země na to se vztahuje Nařízení rady 865/2006 Sb. o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES) č. 338/97 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s těmito druhy., vzor je součástí příloh tohoto nařízení. Dle zákona 246/1992 Sb. musíte navíc být schválená jako chovatel
§ 13 odst. 6: Žádost o povolení chovu podle odstavce 5 musí obsahovat
a) identifikační údaje žadatele a místo chovu na území České republiky,
b) druh a počet chovaných jedinců,
c) stručný popis chovu a jeho vybavení,
d) souhlas odpovědné osoby s prováděním kontroly chovaného jedince nebo skupiny druhu zvířat vyžadujícího zvláštní péči, míst a zařízení, v němž jsou tato zvířata chována, a prostor s chovem spojených, zejména prostor pro skladování krmiv.
To znamená, že Vám podmínky chovu musí schválit státní veterinární správa a pro Malpu kapucínskou určitě nebude stačit Váš příbytek ať už je to byt nebo rodinný dům s nějakou klecí.
Povolení se vydává na tři roky a poté může být prodlouženo na základě písemné žádosti. Pokud se ale změní podmínky chovu, je chovatel povinen to do třiceti dnů úřadu, který vydal povolení, ohlásit. Příslušný úřad ale může v případě změny podmínek povolení k chovu i úplně odejmout, pokud nové podmínky nejsou vyhovující. Výjimkou z povinnosti žádat o povolení jsou pouze zoologické zahrady a záchranné stanice, a dále také chov loveckých dravců.
A co se týče té přepravy, malpu musí provázet veškeré papíry jako je CITES, rodokmen, zda byla narozena v zajetí a po jakých rodičích, veterinární osvědčení dané země, že je povolen vývoz do země naší. Paní, která zvířata chová musí být v jejich zemi též registrována a schválená pro obchodování s těmito druhy zvířat. Zvíře musí být nezaměnitelně označeno například mikročipem nebo tetováním. Kontrola zdravotního stavu a potvrzení veterinářem, že je zvíře schopno přepravy. Kontrola zvířete jak jeho zdravotního stavu tak zda má veškeré doklady probíhá i na letišti jak v místě odletu tak v místě příletu, kde jsou kontrolovány i vaše veškeré doklady jako povolení pro chov, schválené podmínky chovu, kupní smlouva, povolení o dovozu a další.
Když to řeknu ve zkratce, tak je toho taková hromada a takových papírů a to nemluvím o podmínkách chovu, které nemůžete splnit, protože ty požadavky jsou velmi přísné, tak být Vámi si s přítelem pořídím pejska a nebo jiné exotické zvíře, na které u nás není potřeba povolení jako jsou třeba plazi, nebo exotičtí ptáci, kteří jsou u nás k sehnání a kde si můžete chovatele prověřit, zda splňuje podmínky chovu.
S pozdravem MVDr. Orlovská Petra