Hobby

3 tipy na vánoční dárky pro majitele pejsků a koček
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
ONLINE
PORADNA
12.9.2017
Odborník
Průjem, stejně jako zvracení, může být důležitým symptomem nejen gastrointestinálního, ale i systémového onemocnění. Při průjmu dochází k velkým ztrátám vody, následné dehydrataci a dysbalanci elektrolytů, proto je na místě urychleně vyhledat pomoc veterinárního lékaře.
Průjem je abnormální zvýšení frekvence, objemu nebo ztráta formy stolice v důsledku zvýšeného podílu vody ve stolici. Při každém typu průjmu jde o hromadění vody ve střevě z různého důvodu. Za normálních podmínek střevo slouží ke vstřebávání živin, produkci střevní šťávy a promíchání zažitiny. Zatím co v tenkém střevě dochází ke vstřebávání živin, vody a tím ke zhušťování tráveniny, v tlustém střevě dochází k finálnímu formování, zhušťování (další resorbce vody) a skladování stolice.
Denně je do střeva vylučováno a opět zpátky vstřebáváno velké množství vody. Voda se vstřebává pasivně, a to hlavně v tenkém střevě. Množství vody ve střevě je dáno osmotickými poměry. Po jejich narušení dojde k průjmu.
Z anatomického hlediska může být původ průjmu:
Z patofyziologického hlediska rozeznáváme průjem:
Řidší stolice se může v kočičí toaletě jednou za čas objevit, zejména po změnách krmení nebo tekutější kapsičce a nemusí hned znamenat katastrofu. Je potřeba kočku a její trus sledovat. Jakmile bude kočka kálet mimo toaletu, bude trus řídký, vodnatý, zapáchající více než obvykle, obsahující tuk, hlen nebo krev je na místě vyhledat svého veterinárního lékaře. Před samotným vyšetřením se Vás veterinář mimo jiné zeptá hlavně jak je kočka stará, jak dlouho ji problém trápí (akutní/chronický průjem), jestli jste nezměnili stravovací návyky, jestli má kočka přístup ven a jak průjem vypadá (původem z tenkého/tlustého střeva). Odpovědi na tyto základní otázky veterináře navedou k dalšímu detailnějšímu vyšetření. Základní klinické vyšetření průjmujícího pacienta zahrnuje hlavně měření teploty, stupně hydratace, body condition score, barvy sliznic, CRT a palpace štítné žlázy. Zvýšená teplota může poukazovat na poškození střeva, zánětlivý proces nebo neoplazii. Kombinace ztráty hmotnosti, chronického průjmu a polyfagie může navádět na vážná onemocnění – hypertyreózu, nedostatečnost exokrinního pankreatu, nespecifický zánět střeva nebo ojediněle i lymfom.
Dále je indikováno vyšetření trusu z důvodu možného zamoření střeva parazity. K vyšetření trusu vždy přineste nejlépe směsný vzorek, který vždy odeberete např. při každém druhém vyprazdňování o velikosti půl čajové lžičky do připravené nádoby (ideální je např. sklenka od přesnídávky) a uchovejte vzorek s několika kapkami vody v lednici. Neměla by se opomenout ani laboratorní vyšetření zejména krevní obraz, biochemie, profil štítné žlázy, funkční testy gastrointestinálního traktu a testy na FIV a FeLV. Ultrasonografické vyšetření odhalí abnormality ve vrstvení střevní sliznice, přítomnost plynu nebo novotvarů. Průjem u mladých koček je nejčastěji způsoben dietetickými chybami (zkrmování mléka), parazity (hlavně u venkovních koček a neodčervených koťat) a bakteriemi. U dospělých koček kromě výše zmíněného musíme myslet na nespecifický zánět střeva a nádorová onemocnění.
Průjem je příznak vyvolán řadou onemocnění. Nezbytná je důkladná diagnostika (viz. výše) a následná specifická terapie. V mezičase je ale důležité zahájit symptomatickou léčbu, která má za úkol kočce ulevit od akutních příznaků a předejít dalším ztrátám vody a prohloubení dehydratace.
Symptomatickou léčbu zahrnuje podání střevních protektiv, adsorbencií (černé uhlí), infuzní terapie, hladovka maximálně ale 12–24 hod a následné krmení lehce stravitelnou stravou.
Pro vás jako majitele průjmující kočky je důležité:
Při jakýchkoli pochybnostech se obraťte na svého veterinárního lékaře.
Hobby
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
Odborník
Rozhodli jste se, že budete vařit nejen sobě, ale také svému psovi? A víte, jak na to?
Odborník
Otravy psů a koček, kterou způsobují jedy antikoagulační rodenticidy využívané k hubení hlodavců, patří k nejčastějším otravám vůbec a jsou také velmi častým důvodům k návštěvě veterináře. Víte, jak se otrava projevuje a jak máte zvířeti poskytnout první pomoc?
Odborník
Pokud má váš pes podrážděnou pokožku, často se škrábe a tak trochu smrdí, je možné, že se na jeho kůži přemnožily kvasinky. Pro psa je tato infekce velice nepříjemná a může signalizovat skryté problémy, jako třeba alergie nebo hormonální poruchu.
Odborník
Rozmnožování psů není úplně banální záležitost, pokud chcete dodržet všechny standardy čistoty a péče jak o fenu, tak o štěňata. Když se rozhodnete fenku připustit, je dobré mít informace o porodu i následné péči.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!