VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nemoci králíků

Otázka 24.10.2017    

Dobrý den. Prosím laskavě o odpověď. Je některá králičí nemoc konzumací masa z těchto nakažených králíků přenosná na člověka? Pokud ano, jaké příznaky má králík, a jaké nakažený člověk? Srdečně děkuji za odpovědˇ. Karel Novák.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace ROCOVET PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, konzumací masa se můžete nakazit toxoplazmózou. Jde ale o maso nedostatečně tepelně upravené. Pokud maso králíka dobře upečete nebo uvaříte, není se čeho obávat. Králík většinou funguje jako rezervoár nemoci a je bez příznaků onemocnění. U lidí se projevuje jako chřipkové onemocnění. Pro člověka je nejnebezpečnější, kdy se nakazí těhotná žena a patogen působí na plod. Další nemocí, kterou se můžete nakazit je tularémie, která se vyskytuje převážně u volně žijících zajíců. Tam dochází k nakažení manipulací se syrovými vnitřnostmi, při stahování kůže nebo nedostatečnou tepelnou úpravou masa. U tularémie dochází k nákaze nejčastěji kotaktem, na kůži se vytvoří vřed a okolní mízní uzliny se zvětší a mohou být bolestivé. U zajíců se vytrácí plachost a ostražitost, mají teplotu, většinou jsou vyhublí a mají zvětšené mízní uzliny. Hezký den. MVDr. Sandra Coufalová DoTh.

Další zajímavý obsah

Hobby

Vyčmuchej si velikonoční koledu! Zábava nejen pro pejska

Přestože jsou letos Velikonoce poznamenané celospolečenskou situací COVID-19, vzdát se chutného hodování a času stráveném s vašim pejskem rozhodně nemusíte. Právě naopak. Ti z vás, kdo máte zahradu, jste ve výhodě, ale ani vy, páníčkové z bytu, nezůstanete zkrátka. Venku je krásně i s rouškou, a proto s pejskem vyzkoušejte nose work neboli zábavné hledání vajíček a laskomin. A za odměnu si všichni společně dejte výtečný masový nákyp!

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kupujeme štěně: jak mu přizpůsobit domácnost, aby si neublížilo

Štěňata mají obrovskou spoustu energie, jsou přirozeně zvídavá a baví je objevovat svět okolo sebe. Díky těmto vlastnostem je s nimi zábava, ale současně tak váš malý společník může snadno přijít k úrazu. Příprava domova na příchod štěněte je v mnoha ohledech podobná zabezpečení domácnosti, ve kterém se pohybuje batole. S následujícími tipy ochráníte své štěně, ale řada těchto rad platí také pro dospělé psy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?