Program pro dlouhé chvíle i trénink
Způsobů, jak vašemu chlupatému, čtyřnohému miláčkovi zpříjemnit Velikonoce, je mnoho. Šlehání pomlázkou raději vynechte, pejsek by mohl mít pocit, že je to za trest. Obzvlášť, když jej máte z útulku a nevíte, co prožil v minulosti. S pejskem si ale můžete zahrát hru – hledání vajíček. Že nevíte, o co jde? Je pravda, že to není úplně česká tradice, ale to nevadí. Dodržuje se hlavně v Anglii, Austrálii a Spojených státech amerických. Smyslem hry je, že si děti koledu musí nejprve najít. U nás si jí naopak musí vykoledovat. Vajíčka se schovají různě po zahradě a pak se hledají. Při psí variantě můžete místo vajíček zvolit domácí pamlsky. S takovou výbavou jako je jeho perfektně vyvinutý čich to bude hračka! Tahle hra totiž může přerůst až do sportu i zkoušek!
Na čmuchání staví tzv. nose work, který v překladu znamená doslova "práce s nosem". Tato sportovní disciplína se totiž jako první objevila v USA. Pejskovým úkolem je vyhledat specifický pach v různých prostředích. V Čechách se pro tento sport využívá skořice a pomerančová kůra.
Odměna pro celou rodinu v podobě ovocných pásků a tradičního nákypu
Z nalezených vajíček pak můžete udělat chutný masový nákyp, na kterém si pochutnáte nejen vy, ale právě i váš pejsek. „Určitě mu za odměnu nedávejte kousek mazance, protože kynuté těsto je pro pejsky obecně nebezpečné a neumí ho moc dobře trávit,“ říká autorka psí kuchařky Neštěkej a jez! Katarína Králová.
Ovocné pásky se semínky
Až si budete dělat ranní fresh, dužinu plnou vitaminů promíchejte se semínky a špetkou zázvoru na tohle super zdravé mlsání. Lněná semínka obsahují z 30 % lněný olej, ceněný pro vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, které chrání buňky před škodlivými vlivy. Působí také jako přírodní projímadlo, pásky tedy dávkujte svému mazlíkovi s citem.
- 75 g lněných semínek
- 70 g slunečnicových semínek
- ½ lžičky mletého zázvoru
- 2 hrnky ovocné či zeleninové dužiny vymačkané při přípravě fresh džusu
1. Lněná semínka rozemelte a namočte na půl hodiny do vody. Troubu předehřejte na 130 °C. Plech vyložte pečicím papírem.
2. Slunečnicová semínka podrťte nebo rozmixujte najemno. Lněná semínka slijte, promíchejte je se slunečnicovými semínky, zázvorem a dužinou, vypracujte hladkou hmotu, přesuňte ji na připravený plech a obrácenou stranou lžíce namočené ve studené vodě ji rozestřete do 5mm vrstvy.
3. Pečte v předehřáté troubě 1 hodinu, pak snižte teplotu na 115 °C a pečte zhruba 12 hodin, až se hmota vysuší. Vyjměte, rozkrájejte rádýlkem a nechte zchladnout.
Masový nákyp
Podle příležitosti volte formu – na výlet můžete nákyp upéct ve formičkách na muffiny, na oslavu se líp hodí vyšší dortová forma, v našem případě se bude nákyp nejspíše podávat k obědu. Ideální proto bude pekáček. A nebojte se, vajíčka pejsek jíst může, tedy pokud jsou opravdu uvařená. Citlivé pejsky může vajíčko akorát trochu nadýmat, takže mu dejte menší porci. Aminokyselina tryptofan v krůtím mase zase pomáhá mozku s produkcí serotoninu, hormonu štěstí. Nebuďte proto překvapení, když přímo od misky zamíří váš chlupáč do pelíšku, kde okamžitě upadne do slastného spánku.
Co budeme potřebovat (850 g nákypu):
- 5 vajec
- 5 snítek oregana
- 500 g mletého krůtího masa
- 100 g mraženého hrášku
- 50 g ječných vloček
- 1 lžička oleje na vymazání
- 2 křepelčí vejce na ozdobu
- pár snítek tymiánu na ozdobu
1. Tři vejce uvařte natvrdo, od bodu varu to trvá 10 minut.
2. Pekáček vymažte olejem. Zbylá vejce zlehka prošlehejte. Většinu oregana nasekejte nahrubo. Vejce a bylinky promíchejte s masem a hráškem. Zahustěte vločkami.
3. Troubu předehřejte na 180 °C. Vařená vejce slijte, propláchněte studenou vodou, nechte 5 minut stát a oloupejte.
4. Polovinu masové směsi rozložte do formy, do středu položte oloupaná vejce, zakryjte zbylou masovou směsí, vložte do předehřáté trouby a pečte zhruba 45 minut dozlatova. Vyjměte, nechte zchladnout a krájejte na plátky. Nákyp můžete ozdobit natvrdo vařenými křepelčími vejci a zbylým oreganem a snítky tymiánu.
Dobrou chuť a veselé Velikonoce!